Διακρίσεις Γυμνασίου Πετράκη Κυπριανού Λάρνακας


Αναμφίβολα η σχολική 2020-2021 ήταν ιδιαίτερα δύσκολη εξαιτίας της πανδημίας! Παρόλα αυτά μαθητές  και καθηγητές, με τη στήριξη του Διευθυντή μας Γιώργου Παπαϊωάννου, των Βοηθών Διευθυντών και των Επιθεωρητών του σχολείου μας, ενώσαμε τις δυνάμεις μας, ώστε να ανταπεξέλθουμε στην περίπλοκη περίοδο που διανύουμε, καθιστώντας την, παράλληλα, εποικοδομητική! Έτσι, λοιπόν, συμμετείχαμε σε διάφορους διαγωνισμούς, με αποτέλεσμα να συνδημιουργήσουμε με τους μαθητές μας και να επιτύχουμε σημαντικές διακρίσεις!

Διακρίσεις στα Φιλολογικά μαθήματα:

Συντονίστρια ΒΔ Καίτη Θεδούλου-Μιχαηλίδου(Φιλόλογος)

  • 2ο Πανελλήνιο Βραβείο στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό:

«Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον»

Κατηγορία Ποίημα, Τίτλος: Ψυχές Ελλήνων, Φως, του Πόντου

Μαθήτρια: Ευγενία Κυριάκου, Β΄6

Υπεύθυνος καθηγητής: Σάββας Βορκάς, Φιλόλογος

  • 1ο  Βραβείο στον Επαρχιακό Διαγωνισμό Ιστορίας, ατομικό επίπεδο

Μαθητής: Ευάγγελος Καλαμπαλίκας, Α΄4

Υπεύθυνη Διαγωνισμού: Μαρία Νικολάου, Φιλόλογος

Διδάσκουσα: Γεωργία Ρούσου, Φιλόλογος

Βοηθός Καθηγήτρια: Δήμητρα Κυριάκου, Φιλόλογος

  • 1ο Βραβείο στον Παγκύπριο Διαγωνισμό Ιστορίας, ατομικό επίπεδο

Μαθητής: Ευάγγελος Καλαμπαλίκας, Α΄4

Υπεύθυνη Διαγωνισμού: Μαρία Νικολάου, Φιλόλογος

Διδάσκουσα: Γεωργία Ρούσου, Φιλόλογος

  • 2ο Βραβείο, Παγκύπριος Διαγωνισμός στο μάθημα της Νέας ΕλληνικήςΓλώσσας: Μνήμες… μια ανοικτή πληγή: Δεν ξεχνώ και αγωνίζομαι.

Επιστολή: Προς τους Δυνατούς της γης

Μαθήτρια: Δημητριάνα Ζαχαρίου, Α΄6

Υπεύθυνος Καθηγητής: Σάββας Βορκάς, Φιλόλογος

  • 3ο Βραβείο, Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον.

Κατηγορία: Διήγημα: Η Ψυχή του Έλληνα

 Μαθήτρια: Ασημένια Ταϊρίδου, Α΄6

Υπεύθυνος Καθηγητής: Σάββας Βορκάς, Φιλόλογος

  • Ενδοσχολικός Διαγωνισμός Ποίησης και Πεζογραφίας

Θέμα: Δεν ξεχνώ και αγωνίζομαι: Η κατεχόμενη γη μας, ανοιχτή πληγή στην καρδιά μας.

1ο Βραβείο, Κατηγορία ποίημα: Τίτλος: Του Πολέμου η Καταχνιά

Μαθήτρια: Μαγδαληνή Φωτίου Β΄6

1ο  Βραβείο, Κατηγορία διήγημα: Τίτλος: Ο Βασιλικός μου!

Μαθήτρια: Βασιλεία Χριστοδούλου Β΄6

Υπεύθυνος καθηγητής: Σάββας Βορκάς, Φιλόλογος

Διακρίσεις στα Μαθηματικά:

  • 1ο Βραβείο στον Επαρχιακό Διαγωνισμό Μαθηματικών

Μαθήτρια: Φωτεινή Βασιλείου, Β΄5

Υπεύθυνος καθηγητής: Κωνσταντίνος Χατζηττοφής, Μαθηματικός

  • 2ο Βραβείο στον Παγκύπριο Διαγωνισμό Μαθηματικών

Μαθήτρια: Φωτεινή Βασιλείου, Β΄5

Υπεύθυνος καθηγητής: Κωνσταντίνος Χατζηττοφής, Μαθηματικός

  • Χάλκινο Μετάλλιο στη Μαθηματική Ολυμπιάδα

Μαθήτρια: Φωτεινή Βασιλείου, Β΄5

Υπεύθυνος καθηγητής: Κωνσταντίνος Χατζηττοφής, Μαθηματικός

Διακρίσεις στη Βιολογία:

  • Χρυσό Μετάλλιο στην Παγκύπρια Ολυμπιάδα Βιολογίας ΘΕΟΦΡΑΣΤΟΣ Α΄ Γυμνασίου

Μαθητής: Ευάγγελος Καλαμπαλίκας, Α΄4

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Έλενα Καρεφυλλίδου, Βιολόγος

  • Έπαινος στην Παγκύπρια Ολυμπιάδα Βιολογίας

Μαθήτρια: Άννα Παρασκευά, Α΄5

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Έλενα Καρεφυλλίδου, Βιολόγος

Διακρίσεις στην Οικιακή Οικονομία:

  • 2ο Παγκύπριο Βραβείο: Συμμετοχή στη Δράση για το περιβάλλον και την Αειφόρο Ανάπτυξη: Δημιουργώ για τους στόχους της Αειφόρου Ανάπτυξης 2030.

Μαθήτριες: Μαρία Δημητρίου, Β΄5

                   Γεωργία Παναγιώτου, Β΄5

                   Έλενα Χαραλαμπούδη, Β΄5

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Κατερίνα Καρεκλά, Οικιακή Οικονομία





Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.



Newsletter










586