Διακρίσεις των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Ακροπόλεως


Το Γυμνάσιο Ακροπόλεως, συνεχίζοντας τη μακρά παράδοσή του, είχε και φέτος αξιόλογη συμμετοχή σε μια πλειάδα διαγωνισμών και Ολυμπιάδων.

Με περηφάνεια ανακοινώνει τις διακρίσεις των μαθητών και μαθητριών του.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ - ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

11ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Εικαστικών Τεχνών

     Κατηγορία “Video  Art-Ομαδικό”: Β΄ Βραβείο

Σοφοκλέους Σεβαστιανός, Γ1, Στυλιανού Γιώργος, Γ1,  Μαραθεύτης Κίμωνας, Γ2, Χέις Ναταλία, Γ1, Αναγιωτού Φοίβη, Γ2 και Ρουσουνίδη Νάγια, Γ2 και μουσική συνοδεία μαθητών/μαθητριών του Γ1

Κατηγορία «Ομαδική εργασία»: Έπαινος

Ομάδα Μαθητών Γ2 και Γ3    

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Νικολέτα Ζαντή Ερωτοκρίτου, Καθηγήτρια Τέχνης

ΙΕ΄ Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός

      Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου

      Κατηγορία «Δημιουργία Ενημερωτικών Μέσων»   Φιλιππίδη Κατερίνα    Β5    Γ΄ Βραβείο

      Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Παναγιώτα Δημοσθένους

Διαγωνισμός Kangourou για τα Μαθηματικά 2022

      Ιωάννου Κωνσταντίνος   Α1  Αργυρό Μετάλλιο

v Διαγωνισμός Kangourou για τα Ελληνικά 2022

      Ιωάννου Κωνσταντίνος   Α1 Αργυρό Μετάλλιο

v Επαρχιακός Διαγωνισμός Μαθηματικών Κυπριακής Μαθηματικής Εταιρείας

Νεοφύτου Δημήτρης        Β6  Έπαινος

13η Παγκύπρια Ολυμπιάδα Βιολογίας

Παπά Μελίνα                            Α1  Αργυρό μετάλλιο

Πολυδώρου Ανδρέας              Α6  Αργυρό μετάλλιο

Παπαϊακώβου Ιάκωβος          Α7  Αργυρό μετάλλιο

Κωνσταντίνου Ξένια                Α7  Αργυρό μετάλλιο

Γρουτίδης Μάριος                    Α3          Αργυρό μετάλλιο

Σιακαλλή Δανάη Σταύρη        Α4          Χάλκινο μετάλλιο

Κάφουρου Δημήτρια               Α6          Χάλκινο μετάλλιο

Αβρααμίδης Στέφανος            Α5          Χάλκινο μετάλλιο

Σπανού Μαρίνα Παρασκευή Α2            Χάλκινο μετάλλιο

Μιχαήλ Αντώνης                        Α2          Χάλκινο μετάλλιο

Σπανός Μάριος                          Α2          Χάλκινο μετάλλιο

Ιωάννου Κωνσταντίνος           Α1          Χάλκινο μετάλλιο

Κυριάκου Κλειώ                         Α6          Χάλκινο μετάλλιο

Ορφανού Άννα                          Α4          Χάλκινο μετάλλιο

Παπαδοπούλου Ναταλία       Α6          Χάλκινο μετάλλιο

Μαννούρη Έλλη                       Α5          Έπαινος

Γεωργίου Κυριακή                    Α6          Έπαινος

Καλογήρου Οδυσσέας             Α6          Έπαινος

Κασάπη Μικαέλλα                   Α2          Έπαινος

Νεοκλέους Νικόλας                 Α2          Έπαινος

Νησιώτης Φώτης                      Α6            Έπαινος

Νεοφύτου Ιωάννης                  Β6           Αργυρό μετάλλιο

Γεωργίου Μυρτώ Θεοδώρα Β4           Αργυρό μετάλλιο

 Χριστοδούλου Αθηνά Κλειώ  Β5           Αργυρό μετάλλιο

 Μιλτιάδου Δανάη                      Β5           Χάλκινο μετάλλιο

 Νεοφύτου Δημήτρης                Β6           Χάλκινο μετάλλιο

 Κολιός Ευριπίδης                        Β3           Χάλκινο μετάλλιο

 Φιλιππίδη Κατερίνα                  Β5           Έπαινος

 Παπαγεωργίου Γεωργία          Β3           Έπαινος

 Πασχάλη Δέσποινα                    Γ2           Χρυσό μετάλλιο

 Κακαθύμη Χριστίνα                   Γ5           Χρυσό μετάλλιο

 Ζένιος Στέφανος                         Γ4           Αργυρό μετάλλιο

 Σοφοκλέους Σεβαστιανός       Γ1           Χάλκινο μετάλλιο

 Θεοδώρου Πολύκαρπος          Γ1           Χάλκινο μετάλλιο

 Νικολάου Αθανασία                 Γ5           Χάλκινο μετάλλιο

 Παχίτη Στυλιανή                         Γ1           Έπαινος

 Χρίστου Ανδρέας                        Γ5           Έπαινος

 Χατζή Όλγα Καλλιόπη              Γ5           Έπαινος

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Γεωργία Λοϊζίδου, Β.Δ. Βιολογίας,

Χριστίνα Χριστοδούλου, Ανθούλα Κομνηνού, Καθηγήτριες Βιολογίας

Διαγωνισμός Φωτογραφίας «Φυσική με μια ματιά»

Πογιατζής Άρης-Χρίστος         Β3           3η θέση

  Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Μαρία Κάσια Κωνσταντίνου,  Καθηγήτρια Φυσικής

Παγκύπριες Ολυμπιάδες Γεωγραφίας Γαία Α΄ Γυμνασίου και Άτλας Β΄ Γυμνασίου 2022

Το Γυμνάσιο Ακροπόλεως κατατάγηκε πρώτο στην επαρχία Λευκωσίας με δύο χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο.

Παγκύπρια Ολυμπιάδα Γεωγραφίας Γαία Α΄ Γυμνασίου

Σπανού Μαριάμ                        Α1           Έπαινος

Παγκύπρια Ολυμπιάδα Γεωγραφίας Άτλας Β΄ Γυμνασίου

Νεοφύτου Ιωάννης                  Β6           Χρυσό μετάλλιο

      Νεοφύτου Δημήτρης               Β6           Χρυσό μετάλλιο

      Μιλτιάδου Δανάη                     Β5           Αργυρό μετάλλιο

8ος Παγκύπριος Διαγωνισμός στη Γεωγραφία της Κύπρου

Κασάπη Μικαέλλα                   Α2           Έπαινος

Σπανού Μαρίνα Παρασκευή Α2           Έπαινος

      Σπανός Μάριος                          Α2           Έπαινος

      Κουτή Άννα                                  Α2           Έπαινος

      Αλέξανδρος Ροζάριο Κουσκέρα Α7     Έπαινος

Υπεύθυνος Καθηγητής:  Γιώργος Σεκκές, Καθηγητής     Γεωγραφίας

17η Παγκύπρια Ολυμπιάδα Φυσικής Β΄ Γυμνασίου

Νεοφύτου Ιωάννης                  Β6           Χρυσό μετάλλιο

Μιλτιάδου Δανάη                     Β5           Χρυσό μετάλλιο

Νεοφύτου Δημήτρης               Β6           Αργυρό μετάλλιο

Γρατσίας Θεοφάνης                 Β1           Χάλκινο μετάλλιο

Χριστοδούλου Μαρία Μαργαρίτα Β3 Χάλκινο μετάλλιο

Αργύρη Αριάδνη                        Β6           Χάλκινο μετάλλιο

Μαλέκκος Ιάσονας                   Β2           Χάλκινο μετάλλιο

Χαραλάμπους Παρασκευή    Β4           Χάλκινο μετάλλιο

Καραολή Νιόβη                         Β2           Χάλκινο μετάλλιο

Χριστοδούλου Αθηνά Κλειώ Β5           Χάλκινο μετάλλιο

Κανικλίδου Σοφία                     Β3           Χάλκινο μετάλλιο

Κυριακίδου Νέδη                      Β1           Χάλκινο μετάλλιο

Εργατούδη Λυδία                     Β2           Χάλκινο μετάλλι

17η Παγκύπρια Ολυμπιάδα Φυσικής Γ΄ Γυμνασίου

Κακαθύμη Χριστίνα                Γ5          Αργυρό μετάλλιο

Χατζή Όλγα Καλλιόπη            Γ5          Αργυρό μετάλλιο

Νικολάου Αθανασία Μαρία Γ5           Αργυρό μετάλλιο

Μάρκου Ιωάννα                      Γ5          Χάλκινο μετάλλιο

Μπαλαμπανίδου Ειρήνη       Γ5          Χάλκινο μετάλλιο

Χρίστου Ανδρέας                    Γ5          Χάλκινο μετάλλιο

Μιχαηλίδης Ραφαήλ              Γ5          Χάλκινο μετάλλιο

Χαραλάμπους Αθηνά             Γ5          Χάλκινο μετάλλιο

Παγκύπρια Ολυμπιάδα Χημείας 2022

Έγκιετ Φίλιππος                          Γ1            Χάλκινο μετάλλιο

Θεοδώρου Πολύκαρπος         Γ1           Έπαινος

23η Κυπριακή Μαθηματική Ολυμπιάδα 2022

  Νεοφύτου Δημήτρης                Β6           Χάλκινο μετάλλιο

Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός Γυμνασίων για την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα «Φίλος, ἄλλος ἐγώ»

      Κατηγορία «Εικονογραφημένη Ιστορία»

      Φιλιππίδη Κατερίνα                 Β5           Β΄ Βραβείο

      Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ειρήνη Ευριπίδου, Φιλόλογος

      Κυριάκου Νέδη                          Β1           Έπαινος

      Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ζωή Παναγούλια, Φιλόλογος

26ος Διαγωνισμός Έκθεσης Ιδεών του Παγκύπριου Συντονιστικού Συμβουλίου Εθελοντισμού

Σταύρου Ιωάννης Ανδρέας    Α3           Β΄Βραβείο

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Σωτηρία Κοζάκου, Φιλόλογος

v Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός με αφορμή την  Παγκόσμια Ημέρα Καρκίνου με θέμα: «Ο Καρκίνος μέσα από τα μάτια μου»

  Κατηγορία « Εικαστική Δημιουργία»

  Σαββίδου Αντριάνα                  Α3

  Μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Γυμνασίου συμμετείχαν στον Διαγωνισμό με τα Τραγούδια:

  • «Ο  άνθρωπος μπορεί»

Στίχοι - Μουσική - Ερμηνεία: Βασιλειάδη Ιωάννα, Α1,

Γιάγκου Χρυσαυγή, Α1, Ευτυχίου Ελεάνα, Α1,

Ζένιος Ιωάννης, Α1, Σπανού Μαριάμ, Α1

  • «Δύναμη Ψυχής»

Στίχοι - Μουσική: Ιωάννου Κωνσταντίνος, Α1

Ερμηνεία: Καχριμάνη Θεοδώρα, Α1,

      Ιωάννου Κωνσταντίνος, Α1

  • «Αστέρι στον Άνεμο»

Στίχοι -  Μουσική: Μουστάκας Θωμάς, Β1

Ερμηνεία: Κωνσταντίνου Μαρίζα, Β1, Κυριακίδου Σοφία, Β1

Υπεύθυνες Καθηγήτριες : Μαρία Λουκαΐδου,

Γλυκερία Ανδρέου, Καθηγήτριες Μουσικής

12ο Παγκύπριο Μαθητικό Φεστιβάλ Σύνθεσης Τραγουδιού «Μάριος Τόκας – Κώστας Μόντης»

Διάκριση στην προκριματική φάση και πρόκριση στην τελική φάση του Διαγωνισμού

«Άνθρωποι» 

Σύνθεση: Μυράλη Αρετή, Γ1

Συμμετοχή: Βασιλειάδη Μαρία Ανδρεάνα, Γ1, Τσάλαβος Κωνσταντίνος, Β1, Τσαγγαράς Ανδρέας, Β1  

«Ο γυρισμός του Ξενιτεμένου»

Σύνθεση: Παπουή Χρυσαυγή, Παρτζίλη Κατερίνα, Β1

Συμμετοχή: Θεολόγου Μαρία, Κωνσταντίνου Μαρίζα, Γρατσίας Θεοφάνης, Σοφία Κυριακίδου, Ναυσικά Αναστασίου, Αριστοφάνης Αναστασίου, Μαριάμ Γεωργίου και Πηνελόπη Τσιάκαλου, όλοι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β1.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: κ. Μαρία Λουκαΐδου, κ. Γλυκερία Ανδρέου, Καθηγήτριες Μουσικής

Παγκύπριος Διαγωνισμός «Γαλλοφωνία 2022»

Πρόκριση στην τελική φάση του Διαγωνισμού

Θεοχάρους Άννα, Γ6, Σαββίδου Μαρκέλλα - Άντρεα, Γ6

Κασάπη Μαρίλια, Γ3, Παπαγεωργίου Γεωργία, Β3

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Σκεύη Λιοτατή Τριανταφυλλίδου, Καθηγήτρια Γαλλικών

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ

Περιφερειακό Πρωτάθλημα Πετοσφαίρισης Αρρένων Λευκωσίας     

2η Θέση και πρόκριση στους Παγκύπριους Αγώνες Πετοσφαίρισης

Η ομάδα αποτελείται από τους:

Πραξιτέλους Μάριος                                Γ2

Ντόντσεβ Μάρκος                                    Γ2

Φωτίου Σταύρος                                        Γ3

Γρουτίδης Ανδρέας                                  Γ3

Συμεού Χρυσόστομος                              Γ3

Πόντικας Δήμος                                         Γ3

Χρήστου Στέφανος                                   Γ3

Μαλάυ Αλέξανδρος                                 Γ3

Προκοπίου Κωνσταντίνος                      Γ4

Οικονομίδης Αλέξανδρος                      Γ4

Ζαχαρόπουλος Ιερώνυμος                    Γ4

Παπαδημήτρης Ανδρέας                        Γ4

Μιχαηλίδης Ραφαήλ                                Γ5

Καρσλίδης Δημήτριος                             Β5

Μουκουλισβίλι Λούκα                            Β5

Μουκουλισβίλι Νικολόζ                         Β5

Ζαχαρόπουλος Ορφέας-Δημήτρης     Α2

  Προπονητές της Ομάδας: Χριστάκης Χριστοφή και Χρίστος Χρίστου, Καθηγητές Φυσικής Αγωγής

v Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Χιονοδρομιών

  Κατηγορία Γιγαντιαίας Κατάβασης 

  Λαμπερτίδη Καρολίνα             Β4           1η Θέση

v Παγκύπριοι Αγώνες Κολύμβησης

  100 μέτρα ελεύθερο

  Οδυσσέως Μαρία Ανθή          Γ4            2η Θέση

v Παγκύπριοι Αγώνες Στίβου Γυμνασίων

Αγώνισμα Ακοντισμού Αρρένων

Κατσουρίδης Νίκος                  Γ2            3η Θέση  

Αγώνισμα Σκυταλοδρομίας 4x100 Αρρένων:  4η Θέση

  Κλεόβουλος Ανδρέας              Β4

  Γρουτίδης Ανδρέας                  Γ3

Ζαχαρόπουλος Ιερώνυμος    Γ4

Παπαδημήτρης Ανδρέας        Γ4        

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ελισσαίος Χριστοδούλου, Χριστάκης Χριστοφή, Μαρία Μιλτιάδου Αφαντίτη, Χρίστος Χρίστου,  Καθηγητές Φυσικής Αγωγής

v Περιφερειακοί Αγώνες Στίβου Γυμνασίων Επαρχίας

Λευκωσίας

Αγώνισμα Ακοντισμού Αρρένων 

Κατσουρίδης Νίκος                  Γ2            2η Θέση

Αγώνισμα  Σκυταλοδρομίας 4x100 Αρρένων: 2η Θέση  

Κλεόβουλος Ανδρέας            Β4

Γρουτίδης Ανδρέας                  Γ3

Ζαχαρόπουλος Ιερώνυμος    Γ4

Παπαδημήτρης Ανδρέας        Γ4

Αγώνισμα  Σκυταλοδρομίας 4x100 Θηλέων: 4η Θέση

Λουκά Άννα                                 Α5

Τρίκκου Αναστασία                  Α7

Καραολή Νιόβη                         Β2

Καλογήρου Αντωνία                Γ3      

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ελισσαίος Χριστοδούλου, Χριστάκης Χριστοφή, Μαρία Μιλτιάδου Αφαντίτη, Χρίστος Χρίστου, Καθηγητές Φυσικής Αγωγής

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καράτε Youth League Limassol

2022

Αργύρη Αριάδνη          Β6           7η θέση στα κορίτσια κάτω των 14 χρονών.

Αθανασίου Γρηγόρης Α6           Συμμετοχή

Η Διεύθυνση και ο Καθηγητικός Σύλλογος του Σχολείου συγχαίρει όλα τα παιδιά, που με ζήλο και ενθουσιασμό εκπροσώπησαν επάξια το Σχολείο τους, καθώς και τους εκπαιδευτικούς τους για την καθοδήγηση και την ενθάρρυνση που πρόσφεραν στα παιδιά.




Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.




Newsletter










1001