Διευθυντές/Διευθύντριες Δημόσιων
και Ιδιωτικών Σχολείων ιδίου τύπου Μέσης Γενικής και
Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης
Θέμα: Αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας: «Ο τόπος καταγωγής μου: Αναζητώντας το παρελθόν και προσδοκώντας το μέλλον»- Τελετή Βράβευσης
Σε συνέχεια της ταυτάριθμης εγκυκλίου, ημερομηνίας 14 Οκτωβρίου 2019, ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, με γενικό θέμα: «Ο τόπος καταγωγής μου: Αναζητώντας το παρελθόν και προσδοκώντας το μέλλον», για τους/τις μαθητές/τριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου, της Α' και Β' Λυκείου:
|
3ο Βραβείο |
Παπαναστασίου Αλέξανδρος, Α3 Υπεύθυνη καθηνήτρια: Τασούλα Χρυσοστόμου |
Νικολαιδειο Γυμνάσιο, Πάφος |
3ο Βραβείο |
Πάρπας Ιωάννης, Β4 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Αδάμου |
Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, Λευκωσία |
1ος Έπαινος |
Ιωάννου Άντρεα, Β7 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σοφία Ιωάννου-Ορφανίδου |
Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας, Λευκωσία |
2ος Έπαινος |
Κοκκίνου Αναστασία, Γ7 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χριστιάνα Δημητρίου |
Γυμνάσιο Λινόπετρας, Λεμεσός |
3ος Έπαινος |
Χαραλάμπους Κωνσταντίνος, Β3 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Εύη Νεοφύτου |
Περιφερειακό Γυμνάσιο Πέρα Χωρίου-Νήσου, Λευκωσία |
4ος Έπαινος |
Στοίτσκοβα Βλαδισλάβα και Κυριακίδου Κατερίνα, Γ3 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Έλενα Παπαχριστοφή, Β.Δ. |
Γυμνάσιο Καλογερόπουλου, Λεμεσός |
|
Ονοματεπώνυμο Μαθητή/Μαθήτριας, Τμήμα και Υπεύθυνος/η Καθηγητής/τρια |
Όνομα Σχολείου |
1ο Βραβείο |
Καλλή Αντριάνα, Β3.3 Υπεύθυνος καθηγητής: Γιαννάκης Παπαγεωργίου |
Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα, Αμμόχωστος |
2ο Βραβείο |
Ανδρέου Μαρίνα, Β31 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χριστιάνα Πετράκη |
Λύκειο Γ. Ταλιώτη Γεροσκήπου, Πάφος |
2ο Βραβείο |
Δράκου Μαρία και Κολοκασίδη Δέσποινα, Α2+3 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Άντρη Μοδέστου- Παρασκευά |
Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα, Αμμόχωστος |
3ο Βραβείο |
Ευριπίδου Κωνσταντίνος, Α11 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αναστασία Ιωσήφ |
Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού, Στροβόλου |
Την Κριτική Επιτροπή του Διαγωνισμού της Νέας Ελληνικής Γλώσσας αποτελούσε τριμελής επιτροπή.
Η Τελετή Βράβευσης θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 18 Μαρτίου 2020, στις 10:30 π.μ., στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας.
Οι μαθητές/τριες που διακρίθηκαν καλούνται να παραστούν στην εκδήλωση απονομής των βραβείων, μαζί με τους/τις Διευθυντές/τριες του Σχολείου τους και τους/τις καθηγητές/τριες που είχαν την ευθύνη του Διαγωνισμού. Στην εκδήλωση μπορούν να παρευρεθούν και οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που διακρίθηκαν.
Παρακαλούνται οι φιλόλογοι, υπεύθυνοι των συμμετοχών των μαθητών/τριών που βραβεύονται, όπως αποστείλουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τον ακριβή αριθμό, τα ονόματα και την ιδιότητα των προσώπων που θα παρευρεθούν στην εκδήλωση απονομής των βραβείων, στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Ομάδας Αναλυτικού Προγράμματος της Νέας Ελληνικής Γλώσσας (e-mail:dme-nea-elliniki-glossa@schools.ac.cy) μέχρι την Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2020, το αργότερο.
Δρ Κυπριανός Δ. Λούης Δρ Ηλίας Μαρκάτζιης
Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης Διευθυντής Μέσης Τεχνικής και
Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης