To Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κατέκτησε το Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας ανδρών

Με εύκολο τρόπο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ολοκλήρωσε μια άκρως επιτυχημένη σεζόν. Κέρδισε με 66-38 το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και κατέκτησε το Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας ανδρών. Οι καλαθοσφαιριστές του  Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο πολύ δυνατά και δεν άφησαν περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα, η οποία εμφανίστηκε αποδυναμωμένη και χωρίς αρκετούς βασικούς καλαθοσφαιριστές.

Παρόλα αυτά, οι καλαθοσφαιριστές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, πάλεψαν με νύχια και με δόντια στον αγώνα και κατάφεραν να κερδίσουν την Τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 13-7. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έμοιαζε με διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού είχε κριθεί ο τελικός νικητής. Με το σφύριγμα της λήξης, οι φοιτητές – αθλητές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου πανηγύρισαν με τη ψυχή τους την κατάκτηση του πρωταθλήματος.