Αποτελέσματα και Τελετές Βράβευσης Διαγωνισμού: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821


Διευθυντές/Διευθύντριες Σχολείων Δημοτικής, Μέσης Γενικής,
Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης,
Εσπερινών Σχολείων, Εσπερινών Σχολών και Ιδιωτικών Σχολείων

Θέμα: Αποτελέσματα και Τελετές Βράβευσης Διαγωνισμού «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον»

Πληροφορείστε ότι τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον», ο οποίος προκηρύχθηκε με την ταυτάριθμη εγκύκλιο, ημερομηνίας 16 Νοεμβρίου 2020, μεταξύ των μαθητών και μαθητριών των Δημόσιων και Ιδιωτικών Σχολείων Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, είναι τα ακόλουθα:

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ζ. ΠΟΛΥΤΡΟΠΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Στυλιανός Πάρπας

Τμήμα: Ν2 - Σχολείο: Νηπιαγωγείο Τσερίου Τίτλος: Κολοκοτρώνης, ο Γέρος του Μοριά

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Μελίνα Παπακυριακού

Α' Βραβείο

Κυριακή Σιέπη

 

Τμήμα: Α2 - Σχολείο: Νηπιαγωγείο Κισσόνεργας Γεώργιου Μιχαήλ

 

Τίτλος: Της άνοιξης ελπίδα

 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελένη Ι. Παπακυριάκου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Θ. ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ


 

Β' Βραβείο

Στυλιανός Πάρπας

Τμήμα: Ν2 - Σχολείο: Νηπιανωνείο Τσερίου Τίτλος: Με τον Διάκο αρχηγό

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Μελίνα Παπακυριακού

Γ' Βραβείο

Μιχάλης Γ ιακουμή Κυριακή Σιδερά Πανάγια Κουμπάρου

Σχολείο: Δημόσιο Νηπιαγωγείο Τραχωνίου Τίτλος: Εμπρός νια τη Νίκη

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Χαράλαμπος Βελεγράκης

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ι. ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

Β' Βραβείο

Μαρία Ιωάννου Άντρια Κίτση Κυριάκος Χριστοδούλου Αντωνία Πούρπουρα Κυριακή Σιέπη Λίο Αγαθοκλής Αγαμέμνονας Νεοφύτου Νικόλας Αδάμου

Τμήματα: Α1 και Α2 - Σχολείο: Νηπιαγωγείο Κισσόνεργας Γεώργιου Μιχαήλ Τίτλος: Όταν το όνειρο γίνεται όρκος ζωής: Ο ήρωας Γεώργιος Μιχαήλ Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελένη Ι. Παπακυριάκου

 

ΔΗΜΟΤΙΚΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β. ΠΟΙΗΜΑ

Α' Βραβείο

Σωτηρούλα Σιδέρη

Τάξη: Στ - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Πεντακώμου Τίτλος: Γιατί μαθαίνουμε ιστορία;

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πολίνα Κωμοδρόμου

Β' Βραβείο

Λεωνίδας Παναγιώτου

Τμήμα: Δ1 - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Έμπας, Πάφος Τίτλος: 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821 Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρίνα Ματθαίου

 

Γ' Βραβείο

Κλεάνθης Φιλίππου

Τάξη: Δ - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Κάτω Πύρνου Τηλλυρίας Τίτλος: Ένδοξο ’21

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δώρος Χριστοδούλου

Έπαινος

Θεοδώρα Αντωνίου

Τάξη: Ε - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Τρούλλων Τίτλος: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σταυρούλα Μίλλα

Έπαινος

Γεωργία Σάββα

Τμήμα: Δ2 - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Πένειας

Τίτλος: Για την ελευθερία

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σύλβια Σάββα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ. ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Α Βραβείο

Βαλέρια Κατωπόδη

Τμήμα: Δ2 - Σχολείο: Δημοτικό Καρμιώτισσας Πάνω Πολεμίδια, Λεμεσός

Τίτλος: Το σπαθί ενός ήρωα

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστίνα Χρυσοστόμου

Στυλιάνα Κουππάρη

Τμήμα: Γ1 - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Πόλης Χρυσοχούς Τίτλος: Μπότσαρης. ο αετός της Λευτεριάς Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Βορκά

Β' Βραβείο

Νεφέλη Φακοντή

Τάξη: Δ1 - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Έμπας, Πάφος

Τίτλος: Η ευχή της μάνας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρίνα Ματθαίου

Γ' Βραβείο

Ελένη Ιωάννου

Τάξη: Στ - Σχολείο: Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο Πολεμίου, Πάφος Τίτλος: Οι χωρικοί και ο κόκκινος δράκος Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Πανανιώτης Χατζηιωάννου

Έπαινος

Νίκη Γερμανού

Τάξη: Στ - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Τραχωνίου Β'

Τίτλος: Ένα ταξίδι - μάθημα ζωής

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Θάλεια Αναστασίου Νεοφύτου

Έπαινος

Ιωάννης Χριστοδούλου

 

Τάξη: Στ - Σχολείο: Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο Πολεμίου, Πάφος

 

Τίτλος: Η νίκη του Νικήτα

 

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Παναγιώτης Χατζηιωάννου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ζ. ΠΟΛΥΤΡΟΠΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Λ' Βραβείο

Νικόλας Νικολάου

Τάξη: Δ - Σχολείο: Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο Πολεμίου, Πάφος Τίτλος: Ελληνική Επανάσταση 1821 Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Ιωάννης Ιωάννου

Β Βραβείο

Ολίβια Αμαλία Ιακωβίδη

Τάξη: Στ - Σχολείο: The G C School of Careers - Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Τίτλος: Επιτραπέζιο Παιχνίδι νια την Ελληνική Επανάσταση Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Στάλω Χατζηαντώνη

Σίμων Νεόφυτος Ιωάννου

Τάξη: Ε - Σχολείο: Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο Πολεμίου, Πάφος

Τίτλος: Η Πανανιά μαζί μας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ιφινένεια Αλεξάνδρου

Γ' Βραβείο

Αντιγόνη Στυλιανού

Τάξη: Στ - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Αγίου Γεωργίου Βρυσούλων Αχερίτου Τίτλος: 1821-2021: Ατενίζοντας το παρελθόν, βλέπουμε μπροστά Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστίνα Γεωργίου Κναή

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η. ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Έπαινος

Ήριδα Βανέζη, Στ2

 

Ελένη Κάιζερ, Στ2

 

Έλενα-Χαρά Δημητρίου, Στ2

 

Άννα-Μαρία Στύλιου Κώστα, Στ1

 

Ελευθερία Χαραλάμπους, Στ1

 

Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Έμπας, Πάφος

 

Τίτλος: Της Ρωμιοσύνης η Γενιά

 

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μαρίνα Ματθαίου

 

Βασιλική Παπαντωνίου

Α Βραβείο

Μισιέλ Γιατρού

Τάξη: Στ - Σχολείο: Δημοτικό Ανίου Τύχωνα

Τίτλος: Η ελευθερία μάς οδηνεί από το παρελθόν στο μέλλον

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Διάνα Γαβριήλ

Σίμων Νεόφυτος Ιωάννου

Τάξη: Ε - Σχολείο: Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο Πολεμίου, Πάφος

Τίτλος: Η Παναγιά μαζί μας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ιφινένεια Αλεξάνδρου

Β' Βραβείο

Αντωνία Μιχαήλ

Τάξη: Στ - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Τρούλλων

Τίτλος: Αθανάσιος Διάκος, ο εμπνευστής των Αγώνων για Ελευθερία

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Φωτεινή Χατζηκαλλή

Γ' Βραβείο

Άννα Λαυρεντάκη

Τ μήμα: Δ1 - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Αραδίππου Δ' - Ανίου Φανουρίου Τίτλος: Το κρυφό σχολειό - Φεγγαράκι μου λαμπρό!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστιάνα Ματσουκάρη

Έπαινος

Ραφαέλα Παυλίδη

Τάξη: Στ - Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Τραχωνίου Β' Τίτλος: Κόρη πανώρια

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Περσεφόνη Κυριάκου

Θάλεια Αναστασίου Νεοφύτου

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ι. ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

Δεν απονέμεται Βραβείο/Έπαινος.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β. ΠΟΙΗΜΑ

Α Βραβείο

Αριάδνη Σπύρου

Τμήμα: Γ8 - Σχολείο: Λανίτειο Γυμνάσιο Τίτλος: Πολεμώντας τον πόλεμο Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πανανιώτα Λαδιά

Δανάη Χειμάρη

Τμήμα: Γ3 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αρχαννέλου Λακατάμειας

Τίτλος: Η άνοιξη της λευτεριάς

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χρυστάλλα Σταυρινίδου

Β Βραβείο

Νικολέτα Χριστοφόρου

Τμήμα: Γ8 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου Πάφου

Τίτλος: Στου Ζαλόγγου

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γ ιάνκος Γ ιάνκου

Αντρέας Μιχαηλίδης

Τμήμα: Γ3 - Σχολείο: Γυμνάσιο Σταυρού Τίτλος: Ο Μπουρλοτιέρης του ’21 Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άντρη Νικολαΐδου

Γ' Βραβείο

Χριστίνα Νικολακοπούλου

Τμήμα: Γ1 - Σχολείο: Περιφερειακό Γυμνάσιο Ανίας Βαρβάρας Λευκωσίας Τίτλος: Ο πόθος για τη λευτεριά-έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαριάννα Κοκόση

Έπαινος

Άντρεα Λευτέρη

Τμήμα: Γ2 - Σχολείο: Γυμνάσιο Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου

Τίτλος: Άρωμα Ελευθερίας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δώρα Παπαλεοντίου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ. ΔΙΗΓΗΜΑ

Α' Βραβείο

Ναταλία Αγγελή

 

Τμήμα: Β2 - Σχολείο: Γυμνάσιο Πόλεως Χρυσοχούς

 

Τίτλος: Όταν το παρελθόν σμίγει με το μέλλον

 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Μίτα

Β Βραβείο

Χαράλαμπος Αντωνίου

Τμήμα: Β1 - Σχολείο: Γυμνάσιο Γερίου «Ιωνά και Κολοκάση» Τίτλος: Φεγγαράκι μου λαμπρό Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άντρη Ιωάννου

Ελένη Γ εωργίου

Τμήμα: Γ2 - Σχολείο: Γυμνάσιο Σταυρού Τίτλος: Ένα ωχροκίτρινο χαρτί

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελένη Βαρνάβα Βασιλοπούλου

Γ Βραβείο

Άντρεα Πουλιάου

Τμήμα: Α5 - Σχολείο: Γυμνάσιο Ζακακίου Τίτλος: Ελπίδα

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Καλλούσια

Ασημένια Ταϊρίδου

Τμήμα: Α6 - Σχολείο: Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού, Λάρνακα

Τίτλος: Η Ψυχή του Έλληνα

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Σάββας Βορκάς

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε. ΑΡΘΡΟ

Α' Βραβείο

Αργυρώ Σολομωνίδη

Τμήμα: Γ2 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αρχαγγέλου Λακατάμειας Τίτλος: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αντωνία Ετεοκλέους

Β' Βραβείο

Εύα Κωνσταντίνου

Τμήμα: Γ4 - Σχολείο: Γυμνάσιο Γερίου «Ιωνά και Κολοκάση» Τίτλος: Το νόημα και το μεγαλείο της Ελληνικής Επανάστασης Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Χρίστου

Γ' Βραβείο

Μαρία Κυριάκου

Τμήμα: Γ4 - Σχολείο: Γυμνάσιο Γερίου «Ιωνά και Κολοκάση»

Τίτλος: Το 1821 πανάκεια στον αμοραλισμό της σύγχρονης εποχής Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Χρίστου

Έπαινος

Έλενα Ασπρή

Τμήμα: Γ10 - Σχολείο: Γυμνάσιο Παραλιμνίου

Τίτλος: Η Ελληνική Επανάσταση του 1821: Φάρος διαχρονικών μηνυμάτων Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ήβη Χατζηκωνσταντή, Β.Δ.

Α' Βραβείο

Μάριος Νεοφύτου

Τμήμα: Β4 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου Πάφου Τίτλος: Ο τύπος στον αγώνα του 1821 Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γ ιάνκος Γ ιάνκου

Β' Βραβείο

Αιμιλία Μένδρη

Τμήμα: Α2 - Σχολείο: Λανίτειο Γυμνάσιο

Τίτλος: Η συμμετοχή των Κυπρίων στην Ελληνική Επανάσταση του 1821 Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Χειλημίντρη

Γ' Βραβείο

Χρήστος Τσούβαλης Γεώργιος Χουβαρτάς Νικόλας Βασιλείου

Τμήμα: Γ8 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου Πάφου

Τίτλος: Το «άννωστο» ’21

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γ ιάνκος Γ ιάνκου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ζ. ΠΟΛΥΤΡΟΠΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Α' Βραβείο

Ιωάννα Ιππολύτου

Τμήμα: Γ3 - Σχολείο: Γυμνάσιο Λατσιών

Τίτλος: Η Ελληνική Επανάσταση και η συμβολή της Κύπρου

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δέσποινα Ανδρέου

Β' Βραβείο

Μάριος Χατζηγεωργίου

Τμήμα: Β4 - Σχολείο: Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου Τίτλος: Αναδιφώ το παρελθόν και ενατενίζω το μέλλον Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αναστασία Θεμιστοκλέους

Γ' Βραβείο

Κατερίνα Φιλιππίδη

Τμήμα: Α5 - Σχολείο: Γυμνάσιο Ακροπόλεως

Τίτλος: ...2021: Τα μηνύματα των Φιλικών μάς εμπνέουν ακόμη!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Χατζηδημητρίου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η. ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Α' Βραβείο

Ιωάννης Πάρπας

 

Δήμητρα Κωνσταντίνου

 

Τμήμα: Γ1 - Σχολείο: Γυμνάσιο Ανίου Ιωάννου Χρυσοστόμου Λακατάμια

 

Τίτλος: Δυο αιώνες

 

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Ιάκωβος Πάρπας

Έπαινος

Παναγιώτα Θεοφιλίδου

 

Ιωάννα Μιχαηλίδου

 

Τμήμα: Γ8 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αραδίππου

 

Τίτλος: Γυναίκες

 

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Χλόη Γιαπάνη Ορθοδόξου

 

Μαίρη Σιόκουρου Χριστοφόρου, Β.Δ.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Θ. ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

Α' Βραβείο

Φοίβη Γεωργίου

Τμήμα: Γ3 - Σχολείο: Γυμνάσιο Σταυρού Τίτλος: Η Ελευθερία Ανανεννάται Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Άντρη Νικολαΐδου

Αγγελική Σοφοκλέους

Β' Βραβείο

Έλενα Ανδρέου

Τμήμα: Γ3 - Σχολείο: Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Κ. Πολεμιδιών Τίτλος: Ο Αρχιεπίσκοπος Κυπριανός ανκαλιάζει τη Ρωμιοσύνη Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστιάνα Δημητρίου

Γ' Βραβείο

Αντώνιος Πίτσιλλος

Τμήμα: 3Α - Σχολείο: Xenion High School Τίτλος: Με το κλειδί της Ελευθερίας... Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σοφία Τσαντήλα

Έπαινος

Ιωάννα Δαμοτσίδου

Τάξη: Γ - Σχολείο: Γυμνάσιο Νεάπολης Λεμεσού Τίτλος: Πορεία στο μέλλον με ννώμονα το ’21 Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαριάννα Τσαγγαρού

 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ι. ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

Δεν απονέμεται Βραβείο/Έπαινος.

ΛΥΚΕΙΟ - ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α. ΔΟΚΙΜΙΟ

Α' Βραβείο

Ευτυχία Νεοφύτου

Τ μήμα: Γ31 - Σχολείο: Λύκειο και ΤΕΣΕΚ Αγίου Χαραλάμπους Έμπας

Τίτλος: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μυράντα Ηλία

Β' Βραβείο

Κλεάνθης Σάββα

Τμήμα: Β2 - Σχολείο: Λύκειο Κύκκου Πάφου

Τίτλος: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άννα Μαρία Νικολάου

Γ Βραβείο

Ανδρέας Χριστοδούλου

Τμήμα: Στ1 - Σχολείο: Απεήτειο Γυμνάσιο Αγρού

Τίτλος: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστίνα Τάκη

Λευτέρης Νεοφύτου

Τ μήμα: Α22 - Σχολείο: Λύκειο και ΤΕΣΕΚ Αγίου Χαραλάμπους Έμπας

Τίτλος: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νεόφυτος Αντωνόπουλος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β. ΠΟΙΗΜΑ

Α' Βραβείο

Ευδοκία Πέτρου

Τμήμα: Α2.1 - Σχολείο: Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα Τίτλος: Λευτεριάς ταξίδια

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άντρη Μοδέστου - Παρασκευά

Β' Βραβείο

Ιωάννα Μιχαηλίδου

Τμήμα: Β2 - Σχολείο: Λύκειο Κύκκου Πάφου Τίτλος: Ήχοι από το παρελθόν

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άννα-Μαρία Νικολάου Γεωργίου

Γ' Βραβείο

Νάγια Πουλιάου

Τμήμα: Γ32 - Σχολείο: Λύκειο Αγίου Σπυρίδωνα Τίτλος: Νεοέλληνας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άντρη Παυλίδου

Α' Βραβείο

Σουσάννα Φιλιππίδου

Τμήμα: Γ11 - Σχολείο: Λύκειο Λινόπετρας

Τίτλος: Σπαθί με άρωμα τριαντάφυλλο

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βαλεντίνα Δημητριάδου Σαλτέ

Β' Βραβείο

Παρασκευή Κωνσταντίνου

Τμήμα: Α11 - Σχολείο: Λύκειο Παραλιμνίου Τίτλος: Το ποτάμι

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαριλένα Κοντονιώρνη

Γ' Βραβείο

Χρίστος Χρίστου

Τμήμα: Δ2 - Σχολείο: Περιφερειακό Γυμνάσιο και Λύκειο Λευκάρων Τίτλος: Μεσολόγγι. Μνήμες από τη μαρτυρική πόλη Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άννα Βασιλείου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤ. ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Α' Βραβείο

Αλέξανδρος Νικολάου Αντρέας Νικήτας Γιώργος Καρπέττας Κατερίνα Κωνσταντινίδου

Τ μήμα: Γ32 - Σχολείο: Λύκειο Λινόπετρας

Τίτλος: Η εθνεγερσία των Ελλήνων του 1821 ως οδοδείκτης σήμερα Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βαλεντίνα Δημητριάδου Σαλτέ

Β' Βραβείο

Κωνσταντίνος Ευθυμιάδης Γουίλιαμ Κέιτον

Τμήμα: Α21 - Σχολείο: Λανίτειο Λύκειο

Τίτλος: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821: Αναδιφώ το παρελθόν, ενατενίζω το μέλλον

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Φωτεινή Τσίκκου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ζ. ΠΟΛΥΤΡΟΠΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Δοσίθεος Τσολακίδης

Τμήμα: Γ33 - Σχολείο: Περιφερειακό Λύκειο Απ. Λουκά Κολοσσίου Τίτλος: «Σταθήτε, καρτεράτε με πέντε λεφτά της ώρας»

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πανανιώτα Ανδρούτσου

Α' Βραβείο

Κλεάνθης Σάββα

Τμήμα: Β2 - Σχολείο: Λύκειο Κύκκου Πάφου Τίτλος: Λεύτερα Πουλιά

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άννα Μαρία Νικολάου Γεωργίου

Β' Βραβείο

Μαρία Ηροδότου, Β11

Αίαντας Χριστοφίδης, Β32

Ειρήνη Οικονομίδου, Β11

Πολύδωρος Θεοδοσίου, Γ42

Αντρέας Νικήτας, Γ32

Σχολείο: Λύκειο Λινόπετρας

Τίτλος: Στης Λευτεριάς το Βήμα

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γεωργία Πέτρου Ευριπίδου

Έπαινος

Χριστίνα Σοφοκλέους

Τμήμα: ΚΚ3 - Σχολείο: Τεχνική Σχολή Πάφου Τίτλος: Σημαία

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κάιζερ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Θ. ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

Α' Βραβείο

Ελπίδα Δημητρίου

Τμήμα: Γ2 - Σχολείο: Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου

Τίτλος: 200 Χρόνια: Και σαν πρώτα ανδρειωμένη, χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Χρίστος Ποτσίδης

Β Βραβείο

Koritin Kyrill

Τμήμα: Ε02 - Σχολείο: Απεήτειο Γυμνάσιο Αγρού Τίτλος: Ένας παλιός αλλά σύνχρονος ανωνιστής Ελευθερίας Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χλόη Στυλιανού

Μαρία Κουνναφή

Τμήμα: Α21 - Σχολείο: Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού Στροβόλου Τίτλος: Μαρτυρική μεναλόνησος Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Ροδοθέου

Γ' Βραβείο

Κωνσταντίνος Ζορνάς

Τμήμα: Δ1 - Σχολείο: Γυμνάσιο Λύκειο ΟΛΥΜΠΙΟΝ

Τίτλος: Αλυσοδεμένη ελευθερία

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χριστιάνα Σοφοκλή

Δεν απονέμεται Βραβείο/Έπαινος.

Οι συμμετοχές σε κάθε Κατηγορία κάθε βαθμίδας αξιολογήθηκαν από διαφορετική τριμελή Κριτική Επιτροπή. Οι Κριτικές Επιτροπές είχαν το δικαίωμα, σύμφωνα με την προκήρυξη του Διαγωνισμού, να μην απονείμουν Βραβείο ή Επαίνους σε κάποια κατηγορία, αν οι συμμετοχές δεν πληρούσαν τους όρους του Διαγωνισμού ή δεν είχαν το αναμενόμενο αισθητικό αποτέλεσμα. Υπενθυμίζεται ότι τα κριτήρια αξιολόγησης αφορούσαν σε:

  1. Περιεχόμενο της εργασίας
  2. Γλωσσική ποιότητα της εργασίας
  3. Καλαισθησία, πρωτοτυπία, δημιουργικότητα
  4. Ακριβή τήρηση των όρων συμμετοχής στον Διαγωνισμό και των οδηγιών για κάθε κατηγορία

Σε συνεργασία με την Επιτροπή Εορτασμών Κύπρου 1821-2021 και τον Δήμο Στροβόλου, θα πραγματοποιηθούν δύο Τελετές Βράβευσης:                                                                 :

Για Νηπιαγωγεία και Δημοτικά:

Πέμπτη, 20 Μαΐου 2021, ώρα 18:00 το βράδυ, στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου

Για Γυμνάσια και Λύκεια/ΤΕΣΕΚ:

Παρασκευή, 21 Μαΐου 2021, ώρα 18:00 το βράδυ, στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου

Λόγω των μέτρων για καταπολέμηση της πανδημίας του κορωνοϊού, οι μαθητές/μαθήτριες των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων που διακρίθηκαν καλούνται να παραστούν στην Τελετή Βράβευσης μαζί με τέσσερις (4) το πολύ συνοδούς (Διευθυντές/Διευθύντριες, Εκπαιδευτικούς ή Γονείς), ενώ οι μαθητές/μαθήτριες των Γυμνασίων, Λυκείων και ΤΕΣΕΚ καλούνται να παραστούν μαζί με δύο (2) το πολύ συνοδούς. Απαραίτητη η προσκόμιση Safepass, όπως προνοείται στις αποφάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου.

Παρακαλούνται οι Διευθύνσεις των Σχολείων και οι υπεύθυνοι/υπεύθυνες εκπαιδευτικοί για τις συμμετοχές των μαθητών/μαθητριών που διακρίθηκαν να μεριμνήσουν για τα ακόλουθα:

  1. Να αποσταλούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τα ονόματα και η ιδιότητα των προσώπων που θα παρευρεθούν στην Τελετή Βράβευσης στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] .qov.cv, μέχρι τη Δευτέρα, 17 Μαΐου 2021, το αργότερο.
  2. Να ενημερωθούν οι νονείς/κηδεμόνες των μαθητών/μαθητριών που διακρίθηκαν ότι υπάρχει η πρόθεση να αναρτηθούν οι ερνασίες τους στην επίσημη ιστοσελίδα της Επιτροπής Εορτασμών Κύπρου 1821-2021 http://www.kypros1821 .qov.cv. Οι ερνασίες, η προβολή των οποίων θεωρείται ως πρόσθετη επιβράβευση νια τους/τις μαθητές/μαθήτριες που διακρίθηκαν, μπορούν να αξιοποιηθούν και ως εκπαιδευτικό υλικό. Για τον σκοπό αυτό, παρακαλούμε να ληφθεί η σχετική συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων με συμπλήρωση του εντύπου που επισυνάπτεται. Το συμπληρωμένο έντυπο καθώς και οι ερνασίες των υαθητών/υαθητριών (μόνο τα κείμενα, σε μορφή word) να αποσταλούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] .qov.cv, μέχρι την Παρασκευή, 28 Μαΐου 2021.




Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.



Newsletter










2065