Αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας


«Μνήμες...μια ανοικτή πληγή; Δεν ξεχνώ και αγωνίζομαι»

Διευθυντές/Διευθύντριες

Δημόσιων και Ιδιωτικών Σχολείων ιδίου τύπου

Μέσης Γενικής και

Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

Θέμα: Αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας: «Μνήμες...μια ανοικτή πληγή; Δεν ξεχνώ και αγωνίζομαι»

Σε συνέχεια της ταυτάριθμης εγκυκλίου, ημερομηνίας 17 Νοεμβρίου 2020, ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, με γενικό θέμα: «Μνήμες.μια ανοικτή πληγή: Δεν ξεχνώ και αγωνίζομαι», για τους μαθητές/μαθήτριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου, της Α' και Β' Λυκείου:

Α' Κατηγορία: Α', Β' και Γ' Γυμνασίου (μονοτροπικό - πολυτροπικό υλικό)

 

Ονοματεπώνυμο Μαθητή/Μαθήτριας, Τμήμα και Υπεύθυνος/η Καθηγητής/τρια

Όνομα Σχολείου

1ο Βραβείο

Παρασκευά Σωτηρία, Β1

Γυμνάσιο Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου

 

Υπ. Καθηγήτρια: Χριστοδουλίδου Χριστιάνα

 

1ο Βραβείο

Χρίστου Άγγελος, Β

Υπ. Καθηγήτρια: Πέτρου Φανή

Γ υμνάσιο Ανθούπολης

2ο Βραβείο

Πιερέττης Πιεράκης, Γ5

Υπ. Καθηγήτρια: Παύλου Φωτεινή

Γυμνάσιο Παραλιμνίου

2ο Βραβείο

Ζαχαρίου Δημητριάνα, Α6 Υπ. Καθηγητής: Βορκάς Σάββας

Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού, Λάρνακα

3ο Βραβείο

Αλεξάνδρου Σωτηρία και Χαραλάμπους Μαριλένα, Β5 Υπ. Καθηγήτρια: Νεοφύτου Αφροδίτη

Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής, Γεροσκήπου

          Α' Κατηγορία: Α', Β' και Γ' Γυμνασίου (ποίηση - κυπριακή διάλεκτος)

 

Ονοματεπώνυμο Μαθητή/Μαθήτριας, Τμήμα και Υπεύθυνος/η Καθηγητής/τρια

Όνομα Σχολείου

1ο Βραβείο

Κουρσάρη Αναστασία, Γ3 Υπ.καθηγήτρια: Βαρνάβα- Βασιλοπούλου Ελένη

Γυμνάσιο Σταυρού, Στρόβολος, Λευκωσία

2ο Βραβείο

Πελεκάνου Μαριάννα, Γ3 Υπ.καθηγήτρια: Κωνσταντινίδου - Δημητρίου Μαριάννα

Περιφερειακό Γ υμνάσιο Ξυλοφάγου

3ο Βραβείο

Κασάπη Παναγιώτης, Γ3 Υπ.καθηγήτρια: Κωνσταντινίδου - Δημητρίου Μαριάννα

Περιφερειακό Γ υμνάσιο Ξυλοφάγου

3ο Βραβείο

Λοϊζου Ανδρονίκη, Γ3

Περιφερειακό Γ υμνάσιο Ξυλοφάγου

                                                                          Υπ.καθηγήτρια: Κωνσταντινίδου
                                                                             Δημητρίου Μαριάννα

Β' Κατηγορία: Α' και Β' Λυκείου (μονοτροπικό - πολυτροπικό υλικό)

 

Ονοματεπώνυμο Μαθητή/Μαθήτριας, Τμήμα και Υπεύθυνος/η Καθηγητής/τρια

Όνομα Σχολείου

1ο Βραβείο

Φοινιώτου Λυγία, Α32 Υπ. Καθηγήτρια:

Λύκειο Κύκκου Β', Λευκωσία

2ο Βραβείο

Κουνναφή Μαρία, Α21 Υπ. Καθηγήτρια: Ροδοθέου Μαρία

Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού, Στρόβολος

3ο Βραβείο

Ευριπίδου Κωνσταντίνος, Β11

Υπ. Καθηγήτρια: Χριστοδουλίδου Μαρία Λουίζα

Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού, Στρόβολος

           Β' Κατηγορία: Α' και Β' Λυκείου (ποίηση - κυπριακή διάλεκτος)

 

Ονοματεπώνυμο Μαθητή/Μαθήτριας, Τμήμα και Υπεύθυνος/η Καθηγητής/τρια

Όνομα Σχολείου

1ο Βραβείο

Νικόλα Ματθαίος, Α21 Υπ. Καθηγήτρια: Μοδέστου- Παρασκευά Άντρη

Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα

2ο Βραβείο

Γ ιαννήκουρη Ελισάβετ, Α11 Υπ. Καθηγήτρια: Κοντογιώργη Μαριλένα

Λύκειο Παραλιμνίου

3ο Βραβείο

Σταυρινού Ειρήνη, Β31 Υπ. Καθηγήτρια: Χατζηκώστα Γεωργία

Λύκειο Αγίου Νικολάου, Λεμεσός

 Την Κριτική Επιτροπή του Διαγωνισμού της Νέας Ελληνικής Γλώσσας αποτελούσε:

Α. Για τα μονοτροπικά - πολυτροπικά έργα τετραμελής επιτροπή

Β. Για την κατηγορία Ποίηση - κυπριακή διάλεκτος επταμελής επιτροπή (συμμετοχή Ομίλου Λαϊκών Ποιητών και Φίλων της Ποίησης)

Λόγω των ιδιάζουσων συνθηκών που αντιμετωπίζει η χώρα μας δεν προγραμματίστηκε Τελετή Βράβευσης. Στους/στις μαθητές/μαθήτριες που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό θα αποσταλούν τα βραβεία εν ευθέτω χρόνω.

Το κλιμάκιο της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, καθώς και ο Όμιλος Λαϊκών Ποιητών και Φίλων της Ποίησης ευχαριστούν όλους/όλες όσοι/όσες συμμετείχαν με τα έργα τους. Πραγματικά ήταν μία αξιέπαινη προσπάθεια, δεδομένων των καταστάσεων.

Δρ Κυπριανός Δ. Λούης Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης

Δρ Ηλίας Μαρκάτζιης Διευθυντής Μέσης Τεχνικής, Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης





Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.



Newsletter










2457