Το ημερολόγιο των θεατρικών παραστάσεων μέχρι την Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2015


Το ημερολόγιο των θεατρικών παραστάσεων μέχρι την Τρίτη 20 Οκτωβρίου  περιλαμβάνει :

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2015
1900-2130 Θέατρο Ριάλτο – Σατιρική παράσταση «Faina. Πουλί αιωρουμενο στο κλουβί» βιογραφικά δύο ημερών από τη ζωή των Ρωσίδων ηθοποιών της Faina Ranevskaya – Στο ρόλο της Faina η Svetlana Korkoshko (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Μήδεια» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Αντρέα Χριστοδουλίδη (Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Κύπρου, Αρχοντικό Οδού Αξιοθέας Παλιά Λευκωσία)
2030 Πολυχώρος «ΚΑΤ’ΟΙΚΟΝ» - Θεατρική Παράσταση, Μονόλογος «... Ιουλιέττα» του Ακη Δήμου, σε σκηνοθεσία Σώτου Σταυράκη και ερμηνεία Μήδειας Χάννα  (Πολυχώρος Κατ’ Οίκον, Περικλέους 47, Παλιά Λευκωσία)

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015
2015 Δήμος Αγίας Νάπας -10ον Μεσαιωνικό Φεστιβάλ Αγίας Νάπας – Θεατρική παράσταση «Νερά της Κύπρου, της Συρίας και της Αιγύπτου» από το Θεατρικό Εργαστήρι Πανεπιστημίου Κύπρου (ΘΕΠΑΚ) (Εξέδρα της Αυλής του Μεσαιωνικού Μοναστηριού)
2030 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Η Γαμήλια Ψευδαίσθηση» του Ερικ Ασσούς σε σκηνοθεσία Χρήστου Ζάνου (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
2030 Θέατρο Ερως Αμμόχωστος – Σύνδεσμος Αποφοίτων Δραματικής Σχολής «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» - Πρεμιέρα της Θεατρικής Παράστασης «Εκκλησιάζουσες Πρόβα Τζενεράλε» σε διασκευή του Αριστοφάνη από το Γιώργο Μουαϊμη (Στον Κάτω Χώρο (υπόγειο) του Σατιρικού Θέατρου στην Αγλαντζιά)
2030 Θεατρική παράσταση «Το Τρίο του Porto Sueno”, σε συγγραφή κειμένου Μαρίνας Βρόντη και Βαλεντίνου Κόκκινου και Ιδέα/Σύλληψη/ Σκηνοθεσία Μάριου Κακουλλή (Κοσμικόν Κέντρο Αντωνάκης, Βασιλείου Βουλγαροκτόνου 17, Λευκωσία)
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Μήδεια» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Αντρέα Χριστοδουλίδη (Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Κύπρου, Αρχοντικό Οδού Αξιοθέας Παλιά Λευκωσία)
 2030 ΘΟΚ – 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου – Θεατρική παράσαση «Πονηρό Φάντασμα» του Νόελ Κάουαρντ από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Μέσα Γειτονιάς (Αίθουσα πολλαπλής Χρήσης 27ου Δημοτικού Σχολείου Μέσας Γειτονιάς, Λεμεσός)
2030 Θεατρικός Ομιλος Κοντεατών και Φίλων «Τέρψις» - Θεατρική Παράσταση «Φιλουμένα Μαρτουράνο» του Εντουάρτο ντε Φιλίππου σε σκηνοθεσία/διασκευή Μαρίας Γεωργίου Κρασιά (Αμφιθέατρο Καλού Χωριού Λάρνακας)
2130 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)
2200 Λούης Πατσαλίδης- Stand Up Comedy “What the Fat?” (Enallax Live, Λευκωσία)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015
0930-1130 Θέατρο Διόνυσος – Θεατρικό Εργαστήρι – Παιδικό Τμήμα για ηλικίες 5-11 χρονών (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29 Λευκωσία)
1000-1200 The Little Worry People Art and Drama Studio – Θεατρικό Εργαστήρι για παιδιά 6-12 χρονών (The Little Worry People Art and Drama Studio, Ορφέως 2, Εγκωμη, Λευκωσία)
1000-1130 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό Θεατρικό πρόγραμμα στα τμήματα lipasma/Εργαστήρι – Τμήμα εφήβων  από 14-17 χρονών (Παλιό Ξυδάδικο, Λεμεσός)
1000-1200 Θέατρο ΕΙΔΕΚΑΝΟΥ – Εργαστήρι για Θέατρο και Παιχνιδι για παιδιά 6-11 χρονών – Διδασκαλία Νικολέττα Βερυκίου και Ελενα Παυλίδου (Πρακτορείο, οδός Νικηταρά 19, Λευκωσία)
1030-1230 Σατιρικό Θέατρο – Παιδικό Εργαστήρι Θεάτρου – Θα λειτουργήσουν 4 τμήματα: για μικρά παιδιά από 6-8 χρονών, για παιδιά του Δημοτικού 9-11 χρονών, για μαθητές Γυμνασίου και για μαθητές Λυκείου – Διδασκαλία από τους εκπαιδευτικούς-ηθοποιούς Ρένα Ξενοφώντος, Μαρία Πολυκάρπου, Κατερίνα Σκουφάρη, Μαρίνα Αργυρίδου και Θέμις Ππόλου (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Αγλαντζιά)
1200-1245 The Little Worry People Art & Drama Studio – Θεατρικό Εργαστήρι με Ξιφασκία για παιδιά  (The Little Worry People Art and Drama Studio, Οδός Ορφέως 2 Μακεδονίτισσα, Λευκωσία)
1245-1400 Θέατρο Διόνυσος – Θεατρικό Εργαστήρι – Εφηβικό Τμήμα για ηλικίες 12-17 χρονών (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
1500 Παιδική Σκηνή Δώρου Κυριακίδη – Τριάντα Χρόνια Νικολάκης -  Παιδική θεατρική παράσταση «Ο Νικολάκης και οι Σούπερ Γιαγιάδες» του Κώστα Σχοινιού, σε σκηνοθεσία Δώρου Κυριακίδη και χορογραφίες Αντώνη Σαράλη (Θέατρο ΕΝΑΦ, Αγία Φύλα, Λεμεσός)
1530 Θέατρο ΕΝΑ, Παιδική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Το Λουρί του Σωκράτη» του Δημήτρη Ποταμίτη σε Σκηνοθεσία Νάτιας Χαραλάμπους (Β΄Δημοτική Αγορά (Θέατρο ΕΝΑ) Λεμεσός)
1530-1730 Θέατρο Διόνυσος – Θεατρικό Εργαστήρι – Τμήμα για ενήλικες άνω των 18 χρονών (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29 Λευκωσία)
1600 Θέατρο Μασκαρίνι – Θεατρική παιδική παράσταση «Το Δώρο της Παπλωματούς» του Τζέφ Μπριπό, σε διασκευή-σκηνοθεσία Πέτρου Κονόμου (Θέαρο Πάνω Πολεμιδιών, Λεμεσός)
1600 Θεατρική Σκηνή Αιώρα – Θεατρική παράσταση «Εσπασα το αυγό και βρήκα... μια μικρή γοργόνα» του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν (Θέατρο Αίωρα, οδός Τριών Ιεραρχών 4, δρόμος Carrefour Βόλος, Λεμεσός)
1630 Παιδική Σκηνή Δώρου Κυριακίδη – Τριάντα Χρόνια Νικολάκης -  Πρεμιέρα της παιδικής θεατρικής παράστασης «Ο Νικολάκης και οι Σούπερ Γιαγιάδες» του Κώστα Σχοινιού, σε σκηνοθεσία Δώρου Κυριακίδη και χορογραφίες Αντώνη Σαράλη (Θέατρο ΕΝΑΦ, Αγία Φύλα, Λεμεσός)
1900-2100 Στούντιο Υποκριτικής Γιώτας Κρος – Μαθήματα Υποκριτικής – Θεωρία και Πρακτική Θεάτρου, Υποκριτική, Αυτοσχεδιασμός, Ανάλυση (Θεατρικό Εργαστήρι, Αγίας Ζώνης, Genesis, Λεμεσός)
2000 ΘΟΚ – 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου – Θεατρική παράσαση «Ο Κουνενές» του Κώστα Πρετεντέρη από το Θεατρικό Ομιλο Πάφου (ΘΟΠ) (12ον Δημοτικό Σχολείο Πάφου «Πεύκιος Γεωργιάδης»)
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ – Πρεμιέρα της Θεατρικής Παράστασης «Για να’ γαπηθείτε πατήστε το κάγκελο» σε διασκευή του Χρήστου Γρηγοριάδη και σε σκηνοθεσία Ανδρέα Τηλεμάχου (Θέατρο Ανεμώνα,Αρχαγγέλου 7 Λατσιά)
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Μήδεια» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Αντρέα Χριστοδουλίδη (Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Κύπρου, Αρχοντικό Οδού Αξιοθέας Παλιά Λευκωσία)
2030 Πρεμιέρα της θεατρικής παράστασης «Μήδεια. Ο σπαραγμός της Ανατολής» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία/δραματουργική επιμέλεια Δέσποινας Γκάτζιου – Ερμηνεύουν η Σοφία Καλλή και ο Αιμίλιος Χειλάκης (σε βιντεοσκοπημένη παρουσία) (Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο, Νέας Εγκωμης 8, Εγκωμη, Λευκωσία)
2030 Alpha Square – Πρεμιέρα της Θεατρικής παράστασης «Μαντάμ Σουσού» του Δημήτρη Ψαθά σε σκηνοθεσία Ανδρέα Αραούζου (Κινηματοθέατρο Παλλάς,Ρηγαίνης και Αρσινόης Πύλη Πάφου, Λευκωσία)
2030 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Η Γαμήλια Ψευδαίσθηση» του Ερικ Ασσούς σε σκηνοθεσία Χρήστου Ζάνου (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
2030 Θέατρο Ερως Αμμόχωστος – Σύνδεσμος Αποφοίτων Δραματικής Σχολής «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» -  Θεατρική Παράσταση της κωμωδίας «Εκκλησιάζουσες Πρόβα Τζενεράλε» σε διασκευή του Αριστοφάνη από τον Γιώργο Μουαϊμη (Στον Κάτω Χώρο (υπόγειο) του Σατιρικού Θέατρου στην Αγλαντζιά)
2030 Θεατρική παράσταση «Το Τρίο του Porto Sueno”, σε συγγραφή κειμένου Μαρίνα Βρόντη και Βαλεντίνου Κόκκινου και Ιδέα/Σύλληψη/ Σκηνοθεσία Μάριου Κακουλλή (Κοσμικόν Κέντρο Αντωνάκης, Βασιλείου Βουλγαροκτόνου 17, Λευκωσία)
2030 Θεατρική Ομάδα Δικηγορικού Συλλόγου Λευκωσίας Obiter Dicta – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Υμπύ Τύραννος» του Alfred Jarry με την οποία συμμετέχει στο 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου ΘΟΚ (Αποθήκες ΘΟΚ, Κάμπου 29, Στρόβολος)
2100 Point Tο Contemporary theater – Θεατρική Παράσταση "Οι Ηλίθιοι τζι εγώ» του Νηλ Σάιμον σε διασκευή στα Κυπριακά Ντόρας Μακρυγιάννη και Σοφίας Ιακώβου, Σκηνοθεσία Νίκος Μυλωνάς (Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός
2130 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

1000 ΘΟΚ – 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου – Θεατρική παράσαση «Πομ-Πομ» της Τατιάνας Βασιλείου από τη Νάνα Λου (City Fields)
1030 Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Παιδική Σκηνή – Θεατρική Παράσταση «Ο Ευτυχισμένος Πρίγκιπας» του Οσκαρ Ουάϊλντ σε σκηνοθεσία/δραματουργική επεξεργασία Μόνικας Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
1030 ΘΟΚ, Σκηνή 018 – Παιδική Θεατρική παράσταση του παραμυθιού «Εγώ, ο Πρίγκιπας» σε σκηνοθεσία Βασίλη Μυριανθόπουλου (Νέο Κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9 Λευκωσία
1030 Σατιρικό Θέατρο, Παιδική σκηνή – Θεατρική παράσταση «Θέατρο για Κλόουν» του Φρίντριχ Βέχτερ, σε μετάφραση-διασκευή και σκηνοθεσία Μαριάννας Καυκαρίδου (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
1030 Θέατρο Μασκαρίνι – Θεατρική παιδική παράσταση «Το Δώρο της Παπλωματούς» του Τζέφ Μπριπό, σε διασκευή-σκηνοθεσία Πέτρου Κονόμου (Ρωσικό Πολιτιστικό Κέντρο, Λευκωσία)
1045 Παιδική Σκηνή Δώρου Κυριακίδη – Τριάντα Χρόνια Νικολάκης -  Παιδική θεατρική παράσταση «Ο Νικολάκης και οι Σούπερ Γιαγιάδες» του Κώστα Σχοινιού, σε σκηνοθεσία Δώρου Κυριακίδη και χορογραφίες Αντώνη Σαράλη (Θέατρο Ανεμώνα, Λατσιά)
1100 Θεατρική Σκηνή Αιώρα – Θεατρική παράσταση «Εσπασα το αυγό και βρήκα... μια μικρή γοργόνα» του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν (Θέατρο Αίωρα, οδός Τριών Ιεραρχών 4, δρόμος Carrefour Βόλος, Λεμεσός)
1100 Act Theatre – Παράσταση του παιδικού θεατρικού μιούζικαλ «Shrek, Ο Βασιλιάς του Βάλτου» σε διασκευή κειμένου Ελιας Ιωαννίδου-Σταύρου Πογιατζή και σε σκηνοθεσία Ελιας Ιωαννίδου (Κινηματογράφος Ζήνα Πάλας, Λευκωσία)
1100 Θέατρο ΕΝΑ, Παιδική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Το Λουρί του Σωκράτη» του Δημήτρη Ποταμίτη σε Σκηνοθεσία Νάτιας Χαραλάμπους (Β΄Δημοτική Αγορά (Θέατρο ΕΝΑ) Λεμεσός)
1100-1200 The Little Worry People – Παιδικό Θέατρο – Θεατρική Παράσταση «Φοβάσαι το σκοτάδι;» – Συντελεστές Αντρέι Κρουπά και Νικολέττα Χριστοφόρου, σε σκηνοθεσία Αντρέι Κρουπά (The Little Worry People Art and Drama Studio, Οδός Ορφέως 2, Μακεδονίτισσα, Λευκωσία)
1530 Θέατρο ΕΝΑ, Παιδική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Το Λουρί του Σωκράτη» του Δημήτρη Ποταμίτη σε Σκηνοθεσία Νάτιας Χαραλάμπους (Β΄Δημοτική Αγορά (Θέατρο ΕΝΑ) Λεμεσός)
1830 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Η Γαμήλια Ψευδαίσθηση» του Ερικ Ασσούς σε σκηνοθεσία Χρήστου Ζάνου (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
1830 Alpha Square – Θεατρική παράσταση «Μαντάμ Σουσού» του Δημήτρη Ψαθά σε σκηνοθεσία Ανδρέα Αραούζου (Κινηματοθέατρο Παλλάς,Ρηγαίνης και Αρσινόης Πύλη Πάφου, Λευκωσία)
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ – Θεατρική Παράσταση «Για να’ γαπηθείτε πατήστε το κάγκελο» σε διασκευή του Χρήστου Γρηγοριάδη και σε σκηνοθεσία Ανδρέα Τηλεμάχου (Θέατρο Ανεμώνα,Αρχαγγέλου 7, Λατσιά)
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Μήδεια» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Αντρέα Χριστοδουλίδη (Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Κύπρου, Αρχοντικό Οδού Αξιοθέας Παλιά Λευκωσία)
 2030 Θεατρική παράσταση «Μήδεια. Ο σπαραγμός της Ανατολής» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία/δραματουργική επιμέλεια Δέσποινας Γκάτζιου – Ερμηνεύουν η Σοφία Καλλή και ο Αιμίλιος Χειλάκης (σε βιντεοσκοπημένη παρουσία) (Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο, Νέας Εγκωμης 8, Εγκωμη, Λευκωσία)
2030 Θέατρο Ερως Αμμόχωστος – Σύνδεσμος Αποφοίτων Δραματικής Σχολής «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» -  Θεατρική Παράσταση της κωμωδίας «Εκκλησιάζουσες Πρόβα Τζενεράλε» σε διασκευή του Αριστοφάνη από τον Γιώργο Μουαϊμη (Στον Κάτω Χώρο (υπόγειο) του Σατιρικού Θέατρου στην Αγλαντζιά)
2030 Θεατρική παράσταση «Το Τρίο του Porto Sueno”, σε συγγραφή κειμένου Μαρίνα Βρόντη και Βαλεντίνου Κόκκινου και Ιδέα/Σύλληψη/ Σκηνοθεσία Μάριου Κακουλλή (Κοσμικόν Κέντρο Αντωνάκης, Βασιλείου Βουλγαροκτόνου 17, Λευκωσία)
2030 Θεατρική Ομάδα Δικηγορικού Συλλόγου Λευκωσίας Obiter Dicta – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Υμπύ Τύραννος» του Alfred Jarry με την οποία συμμετέχει στο 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου ΘΟΚ (Αποθήκες ΘΟΚ, Κάμπου 29, Στρόβολος)
2100 Point Tο Contemporary theater – Θεατρική Παράσταση "Οι Ηλίθιοι τζι εγώ» του Νηλ Σάιμον σε διασκευή στα Κυπριακά Ντόρας Μακρυγιάννη και Σοφίας Ιακώβου, Σκηνοθεσία Νίκος Μυλωνάς (Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
2130 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2015

1600-1700 The Little Worry People Art & Drama Studio – Θεατρικό Εργαστήρι για παιδιά 4-7 χρονών (The Little Worry People Art and Drama Studio, Οδός Ορφέως 2 Μακεδονίτισσα, Λευκωσία)
1900-2100 Θέατρο Διόνυσος – Θεατρικό Εργαστήρι – Τμήμα για ενήλικες άνω των 18 χρονών (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29 Λευκωσία)
2030 ΘΟΚ – 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου – Θεατρική παράσαση «Τρίτη και 13» της Βαρβάρας Λεωνίδου από το Ανοιχτό Σχολείο Δήμου Λατσιών (Δημοτικό Θέατρο Λατσιών)
Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2015
2030 ΘΟΚ – 28ον Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου – Θεατρικά μονόπρακτα «Πόσο στοιχίζει το ατσάλι» και «Ντάνσεν» του Μπέρτολντ Μπρεχτ από τη Θεατρική Ομάδα «Άδωνη» Ιδαλίου (Κινηματοθέατρο Πανόραμα, Δάλι)




Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.




Newsletter










148