Το ημερολόγιο των θεατρικών παραστάσεων της εβδομάδας 13-19 Μαρτίου 2014


Το ημερολόγιο των θεατρικών παραστάσεων της εβδομάδας 13-19 Μαρτίου  2014 περιλαμβάνει:

Πέμπτη 13 Μαρτίου 2014

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λεμεσού Πάφου  – Θεατρική παράσταση «Ο αχόρταγος» του Δημήτρη Ψαθά από το Γυμνάσιο Νεάπολις Λεμεσού (Θέατρο Λανιτείου Σχολείου, Λεμεσός)

20:30 Θέατρο ΛΕΞΗ – Θεατρική Παράσταση «Κορίτσια Ημερολογίου»  του Tim Firth σε Σκηνοθεσία Γιώργου Τσιάκκα και Διασκευή Χριστίνας Κωνσταντίνου (Θέατρο Ριάλτο Λεμεσός)

20:30 Θεατρική παράσταση από τη Μήδεια Χάννα «Στην άλλη Όχθη» (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ οδός Ολυμπίας 7 Λυκαβητός)

20:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Β΄ Σκηνή – Παγκύπρια πρώτη Θεατρική παράσταση «Δυο γυναίκες χορεύουν» του Καταλανού συγγραφέα Ζουζέπ Μαρία Μπενέτ Ζουρνέτ και σε σκηνοθεσία Εντμοντ Νανούση (θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Διαγόρου 29 Λευκωσία)

21:30  Κυπριακό Κέντρο Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου - Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους τους καλλιτέχνες «Νύκτα του Ηθοποιού» (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

Παρασκευή 14 Μαρτίου 2014

20:00 Δήμος Λάρνακας – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Σύγχρονου Θεάτρου και Αρχαίου Δράματος εις Μνήμη Παναγιώτη Σέργη  - Θεατρική παράσταση «Η κρεμάστρα» βασισμένο σε διηγήματα του Αντόν Τσέχωβ από το Λύκειο Βεργίνας Λάρνακας (Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λεμεσού Πάφου  – Θεατρική παράσταση «Οι ηλίθιοι» από το Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου (Δημοτικό Θέατρο Αγίου Αθανασίου, Λεμεσός)

20:30 ΕΘΑΛ, Δεύτερη Σκηνή – Θεατρική Ομάδα ONE/OFF -  Θεατρική παράσταση «Stallerhof”  του Φραντς Ξάβερ Κρετς (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76 Λεμεσός)

20:30 Θέατρο ΛΕΞΗ – Θεατρική Παράσταση «Κορίτσια Ημερολογίου»  του Tim Firth σε Σκηνοθεσία Γιώργου Τσιάκκα και Διασκευή Χριστίνας Κωνσταντίνου (Θέατρο Ριάλτο Λεμεσός)

20:30 Θέατρο Ανεμώνα – Θεατρική παράσταση «Kemal Yavash” του Κύπριου κωμωδιογράφου Νέαρχου Ιωάννου (Θέατρο Ανεμώνα, οδός Αρχαγγέλου 7 Λατσιά, Λευκωσία)

20:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Δέρμα στις φλόγες» του Καταλανού συγγραφέα Γκιλιέμ Κλούα (Θέατρο ΔΙΟΥΝΥΣΟΣ οδός Διαγόρου 29 Λευκωσία)

20:30 ΑΣΜΑΤΙΟΝ LIVE – Θεατρική Παράσταση «Άντρες Γέρημοι για Όλα» - Διασκευή κειμένου Χρήστος Γρηγοριάδης, Χάρης Κκολός και σε σκηνοθεσία Κώστα Καζάκα (ΑΣΜΑΤΙΟΝ  LIVE οδός Ήρας 1Α Βιομηχανική Περιοχή Λατσιών, Λευκωσία)

20:30 Θεατρική παράσταση από τη Μήδεια Χάννα «Στην άλλη Όχθη» (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ οδός Ολυμπίας 7 Λυκαβητός)

20:30 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή  – Θεατρική παράσταση «Τι ψυχή θα παραδώσεις;” του Θανάση Θεολόγη (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης οδός Βλαδίμηρου Καυκαρίδη 11-15 Αγλαντζιά)

21:30 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

22:00 Stand Up Comedy – ΜνημόνιοΩΧ Reloaded με τον Λούη Πατσαλίδη και τον Τεύκρο Νεοκλέους (Enallax Live, Λεωφ. Αθηνάς 16-17 Παλιά Λευκωσία)

Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

15:00 Pirasmos Productions – Θεατρική παράσταση «Ο Τζάκ και η Φασολιά» (Μαρκίδειο Θέατρο Πάφος)

15:00 Θέατρο Versus – Παιδικό θεατρικό έργο «Ένα δέντρο που το λένε Νικόλα» του Δημήτρη Ποταμίτη (Θέατρο ΈΝΑ Λευκωσία)

16:00 Παιδική Παράσταση Δώρου Κυριακίδη – Πρεμιέρα θεατρικής παράστασης «Ο Νικολάκης και τα Μινιονς» (Θέατρο Οθέλλος Λεμεσού)

16:00 Θέατρο Λέξη – Παράσταση του μιούζικαλ «Άρα Μάρα Κουκουνάρα» Κείμενο  και σκηνοθεσία Γιώργος Τσιάκκας και Μουσική Γιώργος Θεοφάνους – Παράσταση αφιερωμένη στη στήριξη του έργου του “Hope For Children” UNCRC Policy Center (HFC) (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)

16:00 Θέατρο ΕΝΑ, foyer – 45 λεπτά και κάτι: Παραμύθια κι Αλήθειες – Δραματοποιημένες Αναγνώσεις παραμυθιών του βραβευμένου Σελ Σιλβερστάιν – «Το Κομμάτι που Λείπει Συναντά το Μεγάλο Ο» και το «Δέντρο που Έδινε» με τους Πέννυ Φοινίρη και Αντρέα Μακρή (Φουαγιέ του Θεάτρου ΕΝΑ, Λευκωσία)

18:55 Θέατρο Ριάλτο – MET: Live in HD  - Όπερα «Werther” του Massenet (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)

20:00 Δήμος Λάρνακας – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Σύγχρονου Θεάτρου και Αρχαίου Δράματος εις Μνήμη Παναγιώτη Σέργη  - Θεατρική παράσταση «Ευτυχώς Τρελλάθηκα» του Γιώργου Ρούσσου από το Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού Λάρνακας (Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λεμεσού Πάφου  – Θεατρική παράσταση «Οικογενειακό δίκαιο» της Λένας Διβάνη από το Λύκειο Αγίου Νεοφύτου  (Μαρκίδειο Θέατρο Πάφου)

20:30 ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή – Επίσημη πρώτη θεατρικής παράστασης «Ένας εχθρός του Λαού» του Ερρίκου Ίψεν (ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

20:30 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή  – Θεατρική παράσταση «Τι ψυχή θα παραδώσεις;” του Θανάση Θεολόγη (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης οδός Βλαδίμηρου Καυκαρίδη 11-15 Αγλαντζιά)

20:30 ΕΘΑΛ, Δεύτερη Σκηνή – Θεατρική Ομάδα ONE/OFF -  Θεατρική παράσταση «Stallerhof”  του Φραντς Ξάβερ Κρετς (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76 Λεμεσός)

20:30 Σατιρικό Θέατρο, Κεντρική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Βιολιστής στη Στέγη» του Γιόζεφ Στάϊν σε σκηνοθεσία Στέλιος Καυκαρίδης – Το Σατιρικό γιορτάζει τα 30χρονά του (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης οδός Βλαδίμηρου Καυκαρίδη 11-15 Αγλαντζιά)

20:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Δέρμα στις φλόγες» του Καταλανού συγγραφέα Γκιλιέμ Κλούα (Θέατρο ΔΙΟΥΝΥΣΟΣ οδός Διαγόρου 29 Λευκωσία)

20:30 Θέατρο Ανεμώνα – Θεατρική παράσταση «Kemal Yavash” του Κύπριου κωμωδιογράφου Νέαρχου Ιωάννου (Θέατρο Ανεμώνα, οδός Αρχαγγέλου 7 Λατσιά, Λευκωσία)

20:30 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρική παράσταση «Sommerfugl” (Η πεταλούδα) της Δέσποινας Πυρκεττή (Παττίχειο Θέατρο «ΣΚΑΛΑ» Λάρνακα)

20:30 ΑΣΜΑΤΙΟΝ LIVE – Θεατρική Παράσταση «Άντρες Γέρημοι για Όλα» διασκευή κειμένου Χρήστος Γρηγοριάδης, Χάρης Κκολός και σε σκηνοθεσία Κώστα Καζάκα (ΑΣΜΑΤΙΟΝ  LIVE οδός Ήρας 1Α Βιομηχανική Περιοχή Λατσιών, Λευκωσία)

20:30 Pirasmos Productions – Θεατρική παράσταση «Ου Χριστός» Διασκευή και Σκηνοθεσία Λώρη Λοϊζίδη (Δημοτικό Θέατρο Αγίου Αθανασίου, οδός Σταυραετού του Μαχαιρά 42 Άγιος Αθανάσιος, Λεμεσός)

20:30 Παράσταση αφιερωμένη στον Πρόδρομο Παπαβασιλείου και σε όλους του Κυπρίους που βοήθησαν στον επαναπατρισμό των Εβραίων – Θεατρική παράσταση «Εβραία» του Berttold Brecht  (Στέγη Σύγχρονου Χορού Λεμεσού Πλατεία Ηρώων, Λεμεσός)

21:30 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

22:30  Μουσική Σκηνή RED – Μουσικοχορευτική παράσταση We R REDy…!!! R  U REDy??? Με την Χριστιάνα Αρτεμίου, το Χρήστο Γρηγοριάδη και την Έλενα Ευσταθίου (Μουσική Σκηνή RED, Παλιά Λευκωσία)

 Κυριακή  16 Μαρτίου 2014

10:30 Σατιρικό Θέατρο – Θεατρική παράσταση «Το ΓαΪτανάκι» της Ζορζ Σαρή (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης Αγλαντζιά)

10:30 Θέατρο Μασκαρίνι – Θεατρική παράσταση «Τα καινούργια ρούχα του βασιλιά» του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν (Αίθουσα Πύλη Αμμοχώστου Λεωφ. Αθηνάς Λευκωσία)

10:45 Παιδική Παράσταση Δώρου Κυριακίδη – Πρεμιέρα θεατρικής παράστασης «Ο Νικολάκης και τα Μινιονς» (ΣΙΝΕ Στούντιο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)

11:00 Θέατρο Λέξη – Παράσταση του μιούζικαλ «Άρα Μάρα Κουκουνάρα» Κείμενο  και σκηνοθεσία Γιώργος Τσιάκκας και Μουσική Γιώργος Θεοφάνους – Παράσταση αφιερωμένη στη στήριξη του έργου του “Hope For Children” UNCRC Policy Center (HFC) (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)

11:00 Θέατρο ΕΝΑ foyer – 45 λεπτά και κάτι: Παραμύθια κι Αλήθειες – Δραματοποιημένες Αναγνώσεις παραμυθιών του βραβευμένου Σελ Σιλβερστάιν – «Το Κομμάτι που Λείπει Συναντά το Μεγάλο Ο» και το «Δέντρο που Έδινε» με τους Πέννυ Φοινίρη και Αντρέα Μακρή (Φουαγιέ του Θεάτρου ΕΝΑ, Λευκωσία)

11:00 Θέατρο Versus – Παιδικό θεατρικό έργο «Ένα δέντρο που το λένε Νικόλα» του Δημήτρη Ποταμίτη (Θέατρο ΈΝΑ Λευκωσία)

1100 Pirasmos Productions – Θεατρική παράσταση «Ο Τζακ και η Φασολιά» (Μαρκίδειο Θέατρο Πάφος)

11:00-12:00 The Little Worry People Art and Drama Studio – Θεατρική παράσταση «Ταραμπούσκα, θες μια θέση στην καρδιά μου;» με συντελεστές της παράστασης Αντρέϊ Κρουπά και Νικολέττα Χριστοφόρου (The Little Worry People Art and Drama Studio οδός Ορφέως 2 Μακεδονίτισσα, Λευκωσία)

15:00 Θέατρο Λέξη – Παράσταση του μιούζικαλ «Άρα Μάρα Κουκουνάρα» Κείμενο  και σκηνοθεσία Γιώργος Τσιάκκας και Μουσική Γιώργος Θεοφάνους – Παράσταση αφιερωμένη στη στήριξη του έργου του “Hope For Children” UNCRC Policy Center (HFC) (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)

15:00 Θέατρο Versus – Παιδικό θεατρικό έργο «Ένα δέντρο που το λένε Νικόλα» του Δημήτρη Ποταμίτη (Θέατρο ΈΝΑ Λευκωσία)

16:00 Θέατρο ΕΝΑ foyer – 45 λεπτά και κάτι: Παραμύθια κι Αλήθειες – Δραματοποιημένες Αναγνώσεις παραμυθιών του βραβευμένου Σελ Σιλβερστάιν – «Το Κομμάτι που Λείπει Συναντά το Μεγάλο Ο» και το «Δέντρο που Έδινε» με τους Πέννυ Φοινίρη και Αντρέα Μακρή (Φουαγιέ του Θεάτρου ΕΝΑ, Λευκωσία)

18:00 ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ένας εχθρός του Λαού» του Ερρίκου Ιψεν (ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)

18:30 Σατιρικό Θέατρο, Κεντρική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Βιολιστής στη Στέγη» του Γιόζεφ Στάϊν σε σκηνοθεσία Στέλιος Καυκαρίδης – Το Σατιρικό γιορτάζει τα 30χρονά του (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης οδός Βλαδίμηρου Καυκαρίδη 11-15 Αγλαντζιά)

18:30 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρική παράσταση «Sommerfugl” (Η πεταλούδα) της Δέσποινας Πυρκεττή (Παττίχειο Θέατρο «ΣΚΑΛΑ» Λάρνακα)

18:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Δέρμα στις φλόγες» του Καταλανού συγγραφέα Γκιλιέμ Κλούα (Θέατρο ΔΙΟΥΝΥΣΟΣ οδός Διαγόρου 29 Λευκωσία)

18:30 ΑΣΜΑΤΙΟΝ LIVE – Θεατρική Παράσταση «Άντρες Γέρημοι για Όλα» διασκευή κειμένου Χρήστος Γρηγοριάδης, Χάρης Κκολός και σε σκηνοθεσία Κώστα Καζάκα (ΑΣΜΑΤΙΟΝ  LIVE οδός Ηρας 1Α Βιομηχανική Περιοχή Λατσιών, Λευκωσία)

19:00 Ομάδα Σύγχρονου Χορού – Χορευτική παράσταση – Πως θα περιέγραφες τη μορφή σου που παίρνει σχήματα μέσα σε μια γυάλινη επιφάνεια? (Μουσική Σκηνή Εναλλάξ, Λεωφ. Αθηνάς 16-17, Λευκωσία)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λευκωσίας - Θεατρική παράσταση «Η χαρτοπαίχτρα» του Δημητρη Ψαθά από την Ελληνική σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λευκωσίας (Πολιτιστικό Κέντρο Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου)

20:00 Θέατρο Ανεμώνα – Θεατρική παράσταση «Kemal Yavash” του Κύπριου κωμωδιογράφου Νέαρχου Ιωάννου (Θέατρο Ανεμώνα, οδός Αρχαγγέλου 7 Λατσιά, Λευκωσία)

2030 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή  – Θεατρική παράσταση «Τι ψυχή θα παραδώσεις;” του Θανάση Θεολόγη (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης οδός Βλαδίμηρου Καυκαρίδη 11-15 Αγλαντζιά)

20:30 Ροταριανός Όμιλος Λευκωσίας – Θεατρική Ομάδα «Προμηθέας» - Θεατρική κωμωδία «Ο Μαμάκιας» του Κώστα Πρετεντέρη (Κινηματοθέατρο Παλλάς, οδός Ρηγαίνης και Αρσινόης Πύλη Πάφου, Παλαιά Λευκωσία)

20:30 ΕΘΑΛ, Δεύτερη Σκηνή – Θεατρική Ομάδα ONE/OFF -  Θεατρική παράσταση «Stallerhof”  του Φραντς Ξάβερ Κρετς (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76 Λεμεσός)

20:30 Pirasmos Productions – Θεατρική παράσταση «Ου Χριστός» Διασκευή και Σκηνοθεσία Λώρη Λοϊζίδη (Δημοτικό Θέατρο Αγίου Αθανασίου, οδός Σταυραετού του Μαχαιρά 42 Άγιος Αθανάσιος, Λεμεσός)

20:30 Παράσταση αφιερωμένη στον Πρόδρομο Παπαβασιλείου και σε όλους του Κυπρίους που βοήθησαν στον επαναπατρισμό των Εβραίων – Θεατρική παράσταση «Εβραία» του Berttold Brecht  (Στέγη Σύγχρονου Χορού Λεμεσού Πλατεία Ηρώων, Λεμεσός)

Δευτέρα 17 Μαρτίου  2014

 20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λευκωσίας -Θεατρική παράσταση Grease από του Λύκειο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ Δασούπολις (Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λεμεσού Πάφου  – Θεατρική παράσταση «Η ευρετή» από το Γυμνάσιο Αγίας Φυλάξεως (Αίθουσα εκδηλώσεων Σχολείου, Λεμεσός)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου – Περιφέρεια Λάρνακας Ελεύθερης Αμμοχώστου  – Θεατρική παράσταση «Ωσπολλάτε αρκοντήναμεν» του Μιχάλη Πιτσιλλίδη από το Εσπερινό Γυμνάσιο Λύκειο Λάρνακας (Αμφιθέατρο Σχολείου Λάρνακα)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου –Παγκύπρια  – Θεατρική παράσταση «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη από το Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού Στροβόλου (Σατιρικό Θέατρο Αγλαντζιά)

20:30 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή  – Θεατρική παράσταση «Τι ψυχή θα παραδώσεις;” του Θανάση Θεολόγη (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης οδός Βλαδίμηρου Καυκαρίδη 11-15 Αγλαντζιά)

20:30 Pirasmos Productions – Θεατρική παράσταση «Ου Χριστός» Διασκευή και Σκηνοθεσία Λώρη Λοϊζίδη (Δημοτικό Θέατρο Αγίου Αθανασίου, οδός Σταυραετού του Μαχαιρά 42 Άγιος Αθανάσιος, Λεμεσός)

20:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Β΄ Σκηνή – Παγκύπρια πρώτη Θεατρική παράσταση «Δυο γυναίκες χορεύουν» του Καταλανού συγγραφέα Ζουζέπ Μαρία Μπενέτ Ζουρνέτ και σε σκηνοθεσία Εντμοντ Νανούση (θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Διαγόρου 29 Λευκωσία)

Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

19:00 Θέατρο Μόσχας «ΜΟΟΝ» (Θέατρο Φεγγαριού) – Λυρική κωμωδία «Wife encore” σε σκηνοθεσία Πάβελ Ούρσουλ (Θέατρο Ριάλτο Λεμεσός)

20:00 ΘΟΚ – 25οι Παγκύπριοι Σχολικοί Α&




Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.




Newsletter










96