Αποτελέσματα των 27ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου 2016


Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού και ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου, συνδιοργανωτές των Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου, στη μνήμη του Παναγιώτη Σέργη, με υποστηρικτή το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου, ανακοινώνουν τις αποφάσεις των Κριτικών Επιτροπών 2016 για τις παραστάσεις που διακρίθηκαν: 

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ

Δεν απονείμετε βραβείο. Η Κριτική Επιτροπή αποφάσισε να απονείμει Τιμητικές Διακρίσεις εξίσου στα δύο σχολεία που έλαβαν φέτος στους Αγώνες με Αρχαίο Δράμα (αναφέρονται με τη σειρά παρουσίασής τους στους Αγώνες):

Λανίτειο Λύκειο: Σοφοκλή, Τραχίνιαι

Περιφερειακό Λύκειο Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου: Αριστοφάνη, Νεφέλες

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ

Περιφέρεια Λάρνακας – Ελεύθερης Αμμοχώστου

Γυμνάσια

Έλαβαν μέρος τρία Γυμνάσια.  Η Επιτροπή αποφάσισε να απονείμει μόνο ένα βραβείο.

1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αθηένου: Κυριάκου Κυριάκου, Δύσκολα Χρόνια

Λύκεια:

1ο Βραβείο: Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας: Μιγκέλ Ντε Θερβάντες, Yo soy Don Quijote

2ο Βραβείο: Λύκειο Παραλιμνίου: Αρκά, Βιολογικός Μετανάστης

3ο Βραβείο: Αμερικανική Ακαδημία Λάρνακας: Έρωτος Ψηφί-ΔΕΣ

Συρραφή κειμένων: Ρωμαίος και Ιουλιέτα, Πυγμαλίων, Περλιμπλίν και Μπελίσα των Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Τζώρτζ Μπερνάρντ Σω, Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα

Περιφέρεια Λεμεσού – Πάφου

Γυμνάσια:

1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Καλογεροπούλου Λεμεσός: Μάικ Κένι, Το Αγόρι με τη Βαλίτσα

2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Κ. Πολεμιδιών: Κωστή Παλαμά, Η Τρισεύγενη

3ο Βραβείο: Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου: Λόπε Ντε Βέγκα, Οι Τρελοί της Βαλένθια

Λύκεια:

1ο Βραβείο: Λύκειo Αγίας Φυλάξεως: Μάρτιν Τσιάρνιν-Τόμας Μίχαν, Άννυ

2ο Βραβείο: Λύκειο Α΄ Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄, Πάφου: Ντίνου Σπυρόπουλου, Γκόλφω for Ever

3ο Βραβείο: Ελληνική Σχολή Πασκάλ Λεμεσού: Δημήτρη Ψαθά, Ένας βλάκας και μισός

Περιφέρεια Λευκωσίας

Γυμνάσια:

1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Λατσιών: Έρικ Εμάνουελ Σμιτ, Αγαπητέ Θεέ

2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αρχαγγέλου Λακατάμειας: Γρηγόριου Ξενόπουλου, Το φιόρο του Λεβάντε

3ο Βραβείο: Γυμνάσιο Έγκωμης «Κυριάκος Νεοκλέους»: Ελένης Σεμερτζίδου, Τα Λέμε…Αύριο!

Λύκεια:

1ο Βραβείο: Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος»: Μαριβώ, Το Παιχνίδι του Έρωτα και της Τύχης

2ο Βραβείο: The G C School of Careers: Δημήτρη Ψαθά, Ζητείται Ψεύτης

3ο Βραβείο: Λύκειο Ιδαλίου: Πάμελα Ντουρ, Ναρκοπέδιο

Οι συνδιοργανωτές επιθυμούν να συγχαρούν όλα ανεξαιρέτως τα παιδιά και τους καθηγητές, αλλά και τους γονείς που συμπαρίστανται στην τόσο σημαντική αυτή δραστηριότητα των παιδιών τους.  Επίσης, απευθύνουν θερμές ευχαριστίες στις Κριτικές Επιτροπές για την τόσο άρτια επιτέλεση των καθηκόντων τους. Τις επιτροπές απάρτιζαν οι:  (τα ονόματα αναφέρονται αλφαβητικά)

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ

Περιφέρεια Λάρνακας – Ελεύθερης Αμμοχώστου:

Βίκυ Γεωργιάδου, Ηθοποιός

Θέκλα Καρίττεβλη, Θεατροπαιδαγωγός

Χρίστος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός

Περιφέρεια Λεμεσού – Πάφου

Γεωργία Μαύρου, Θεατροπαιδαγωγός

Ελένη Αναστασίου, Θεατρολόγος

Χάρις Πισσουρίου, Ηθοποιός

Περιφέρεια Λευκωσίας

Αθηνά Κάσιου, Σκηνοθέτις

Αλεξία Παρασκευά, Ηθοποιός, Εκπαιδευτικός

Νίκανδρος Σαββίδης, Ηθοποιός

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ

Βίκυ Γεωργιάδου, Ηθοποιός

Θέκλα Καρίττεβλη, Θεατροπαιδαγωγός

Χρίστος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός




Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.




Newsletter










96