Το ημερολόγιο των θεατρικών παραστάσεων μέχρι την Κυριακή 15 Μαρτίου 2015


Το ημερολόγιο των θεατρικών παραστάσεων μέχρι την Κυριακή 15 Μαρτίου 2015 περιλαμβάνει:
Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015
16:00-18:00 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό Εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά από 10-13 χρονών που συνεχίζουν για δεύτερη και τρίτη χρονιά - Τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης - Διδασκαλία από την ηθοποιό του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
20:00 ΘΟΚ – 26οι Παγκύπριο Σχολικοί Αγώνες – Θεατρική παράσταση «Η Χαρτοπαίχτρα» του Δημήτρη Ψαθά από το Λύκειο Ιδαλίου (Λύκειο Ιδαλίου)
20:30 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Σκύλος που καπνίζει» του Χαράλαμπου Γιάννου σε σκηνοθεσία Σώτου Σταυράκη (Θέατρο Αποθήκες ΘΟΚ στα Λατσιά)
20:30 Ledra Music Soloists – Θεατρική παράσταση “Indian Summer” της Αγγλίδας συγγραφέως Lucy Maurise, σε σκηνοθεσία Χρίστου Ζάνου και σε καλλιτεχνική διεύθυνση της ηθοποιού Μάρας Κωνσταντίνου (Υπόγειο του Σατιρικού Θεάτρου, Αγλαντζιά)
2030 Θεατρική παράσταση «Φτερά τζιαι Πούπουλα» σε μεταφορά-διασκευή-μουσική επιμέλεια Χρίστου Γεωργιάδη και σκηνοθεσία Χάρη Κκολός και Χρίστου Γεωργιάδη (Ανοδος live, Λεμεσός)
Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015
19:00 Κύπριοι και Έλληνες Ηθοποιοί – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Γίναμε Βουλή Καλλιγραφία» με τους Στάθη Ψάλτη, Γιώργο Κωνσταντίνου, Ανδρέα Αργυρίδη, Όλγα Ποταμίτου κ.ά. (Κινηματογράφος Οθέλλος, Λεμεσός)
20:00 ΘΟΚ – 26οι Παγκύπριο Σχολικοί Αγώνες – Θεατρική παράσταση «Η Χαρτοπαίχτρα» του Δημήτρη Ψαθά από το Λύκειο Ιδαλίου (Λύκειο Ιδαλίου)
2000 ΘΟΚ – 26οι Παγκύπριο Σχολικοί Αγώνες – Θεατρική παράσταση «Καλοκαίρι και Καταχνιά» του Τένεσση Ουίλλιαμς από το Pascal English School Larnaka (Pascal English School Larnaka)
20:00 ΘΟΚ – 26οι Παγκύπριο Σχολικοί Αγώνες – Θεατρική παράσταση «Ο φιλάργυρος» του Μολιέρου από το Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου Λεμεσός (Δημοτικό Θέατρο Αγίου Αθανασίου)
20:30 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Σκύλος που καπνίζει» του Χαράλαμπου Γιάννου σε σκηνοθεσία Σώτου Σταυράκη (Δημοτικό Θέατρο Σωτήρας, Αμμόχωστος)
20:30 Θέατρο ΕΝΑ, Κύρια Σκηνή – Θεατρική Παράσταση «Σκοτεινός Αγγελος», σε Σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λευκωσία)
20:30 ALPHA SQUARE – Συνεργατική Κεντρική Τράπεζα –Θεατρική παράσταση «Άθλιοι» του Ουγκώ σε θεατρική διασκευή της Ανθής Ζαχαριάδου και σε σκηνοθεσία Ανδρέα Αραούζου (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)
20:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Ανοιχτό Ζευγάρι» του Ντάριο Φο και Φράνκα Ράμε, σε μετάφραση, σκηνοθεσία Βαρνάβα Κυριαζή (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29 Λευκωσία)
20:30 Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο – Θεατρική παράσταση «The (M)adam’s Family” κείμενο-δραματουργία Λέα Μαλένη, Χριστίνα Κωνσταντίνου και Θανάσης Ιωάννου, σε σκηνοθεσία Λέας Μαλένη (Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο, Νέας Εγκωμης 8 Εγκωμη)
20:30 Θεατρικός Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ – Θεατρική παράσταση “Motel Blues” σε τρία μονόπρακτα του Τένεσί Ουίλλιαμς -  2η  Θεατρική παράσταση «Μίλα μου σαν τη βροχή» του Τενεσί Ουίλιαμς και σε σκηνοθεσία Αγις Παίκος (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ, Ολυμίας 7 Λυκαβητός, Λευκωσία)
20:30 Θεατρική παράσταση «Αχταρμάς of the year” σε κείμενα, διασκευή και σκηνοθεσία Μαρίνου Χατζηβασιλείου (Πύλες live, Κιλκίς 38 Βιομηχανική Περιοχή Λατσιών)
20:30-2200 Ομάδα Choc Trio Company – Παράσταση κλόουν σε κωμωδία με τη συνοδεία αργεντίνικου τάνγκο «Guitare Amoroso” σε σενάριο-σκηνοθεσία Priscille Eysman και Σενάριο-σκηνογραφία Claude Cordier (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρο Καυκαρίδης, Αγλαντζιά)
21:30 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)
Σάββατο 14 Μαρτίου 2015
10:00-1130 Θεατρικό Εργαστήρι «ΘΕΑΤΡΟΔΟΜΗ» με την ηθοποιό Έλενα Ευσταθίου – Τμήμα για παιδιά από 5-7 χρονών, 8-12 χρονών, 13-15 χρονών, 16-18 χρονών και Τμήματα ενηλίκων (Οίκημα «Το Λευκόνοικο», κοντά στο Γήπεδο Αμμόχωστος, Λάρνακα)
10:30-13:00 Σατιρικό Θέατρο – Θεατρικό Εργαστήρι – Η Παιδική – Νεανική Σχολή προσφέρει σε παιδιά και εφήβους ΑΓΩΓΗ ΘΕΑΤΡΟΥ από 5 μέχρι 18 χρονών – Λειτουργία 4 Τμημάτων: Για μικρά παιδιά από 5 μέχρι 7 χρονών, Για πιο μεγάλα παιδιά του Δημοτικού από 8-11 χρονών, για μαθητές Γυμνασίου και για μαθητές Λυκείου (Δραματική Σχολή Βλαδίμηρος Καυκαρίδης, Αγλαντζιά)
11:00 Κρατικό Θέατρο Αγίας Πετρούπολης «Κωμικοί» - Παράσταση ρωσικών παραδοσιακών παραμυθιών (Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
12:00-14:00 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό Εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά από 9-12 χρονών που συνεχίζουν για τρίτη χρονιά και άνω - Διεύθυνση Εργαστηρίου ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και Διδασκαλία από την ηθοποιό του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
15:00-16:30 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά 5-9 χρονών (Θέατρο ΕΝΑ, Λεωφ. Αθηνάς 4, Λευκωσία)
15:00-16:00 Θέατρο Αιώρα – Θεατρική παράσταση «Μύθοι του Αισώπου, Μαθήματα-Παθήματα»  (Pantheon Art Cinema, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
16:30 – 18:00 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρικό εργαστήρι για έφηβους 10 - 16 χρονών (Θέατρο ΕΝΑ, Λεωφ. Αθηνάς 4, Λευκωσία)
17:00 Θέατρο Τσέπης – Θεατρική παράσταση «Χίλιες και Μια Νύχτες» (Τεχνοχώρος του Θεάτρου ΕΝΑ, Λεμεσός)
17:00 Κρατικό Θέατρο Αγίας Πετρούπολης «Κωμικοί» - Παράσταση ρωσικών παραδοσιακών παραμυθιών (Med High English School, Λάρνακα)
17:00 Little Muse Young People’s Theatre – Θεατρική παράσταση «TRASHhhh…” ένα  ανακυκλωμένο παραμύθι για όλη την οικογένεια, η παράσταση είναι στα αγγλικά (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
18:00-1900 Theatro Angelico – Κέντρο Πρόληψης και Αντιμετώπισης Διατροφικών Διαταραχών Παιδιών και Εφήβων του Μακάριου Νοσοκομείου – Θεατρική παράσταση «monde/LINK ANOREXIA II” Κείμενο – Σκηνοθεσία Αντζελα Ριζάκη (Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Λευκωσία)
19:00 Κύπριοι και Έλληνες Ηθοποιοί – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Γίναμε Βουλή Καλλιγραφία» με τους Στάθη Ψάλτη, Γιώργο Κωνσταντίνου, Ανδρέα Αργυρίδη, Όλγα Ποταμίτου κ.ά. (Κινηματογράφος Οθέλλος, Λεμεσός)
19:55 Θέατρο Ριάλτο – MET-LIVE – Παράσταση «Η Γυναίκα της Λίμνης (La Donna Del Lago)” του Τσοακίνο Ροσσίνι και σε σκηνοθεσία Paul Curran (Θέατρο Ριάλτο Λεμεσός)
20:30 ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή – Πρεμιέρα της Θεατρικής παράστασης «Αύγουστος. August: Osage County” του Tracy Letts και σε μετάφραση-σκηνοθεσία Νεόφυτος Ταλιώτης (Θέατρο ΘΟΚ, Λευκωσία)
20:30 Θέατρο ΕΝΑ, Κύρια Σκηνή – Θεατρική Παράσταση «Σκοτεινός Αγγελος» σε Σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λευκωσία)
2030 Σατιρικό Θέατρο –  Θεατρική παράσταση «Τα μωρά τα Φέρνει ο Πελαργός» των Θανάση Παπαθανασίου και Μιχάλη Ρέππα, σε σκηνοθεσία Δέσποινας Μπεμπεδέλη (Σατιρικό Θέατρο, Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» στην Αγλαντζιά)
2030 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Ανοιχτό Ζευγάρι» του Ντάριο Φο και Φράνκα Ράμε και σε μετάφραση, σκηνοθεσία Βαρνάβα Κυριαζή (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29 Λευκωσία)
20:30 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρική Παράσταση «Ο Ψαράς και η Ψυχή του» του Οσκαρ Ουάιλντ σε απόδοση, Δραματουργική επεξεργασία και σκηνοθεσία Μόνικα Μελέκη (Παττίχειο Θέατρο «ΣΚΑΛΑ», Λάρνακα)
20:30 Θέατρο Ανεμώνα – Θεατρική παράσταση «Τσίλι-η Καυτή Πιπεριά»  του Θανάση Σκρουμπέλου, σε σκηνοθεσία Αντρέα Τηλεμάχου (Θέατρο Ανεμώνα, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
20:30 Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο – Θεατρική παράσταση «The (M)adam’s Family” κείμενο-δραματουργία Λέα Μαλένη, Χριστίνα Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου και σε σκηνοθεσία Λέα Μαλένη (Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο, Νέας Εγκωμης 8 Εγκωμη)
20:30 ΕΘΑΛ – Θεατρική παράσταση «Το Ψέμα Εχει Μακριά Ποδάρια» του Εντουάρτο Ντε Φιλίππο – Μετάφραση-διασκευή Νίκος Αναστασόπουλος, σε σκηνοθεσία Μηνά Τίγκιλη (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76, Λεμεσός)
20:30 Φανταστικό Θέατρο – Θεατρική παράσταση «Μεσοπάτωμα» της Κύπριας συγγραφέως Μελίνα Παπαγεωργίου και σε σκηνοθεσία Μαγδαλένα Ζήρα (Στο χώρο Space, οδός Κωστή Παλαμά 12, Λευκωσία)
20:30 Θεατρική παράσταση «Αχταρμάς of the year” σε κείμενα, διασκευή και σκηνοθεσία Μαρίνου Χατζηβασιλείου (Πύλες live, Κιλκίς 38 Βιομηχανική Περιοχή Λατσιών)
21:30 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)
Κυριακή 15 Μαρτίου 2015
10:30 ΘΟΚ, Σκηνή 018 – Θεατρική παράσταση «Μια γιορτή στο Αλ-Νούρι» του Volker Ludwing σε σκηνοθεσία Βασίλη Κουκαλάνι (Θέατρο ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή, Λευκωσία)
10:30 Σατιρικό Θέατρο, Παιδική Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Κύριος Κικιρίκου» σε σκηνοθεσία Μαριάννας Καυκαρίδου (Πολιτιστικό Κέντρο Βλαδίμηρος Καυκαρίδης, Αγλαντζιά)
10:30 Θέατρο Μασκαρίνι – Θεατρική παράσταση «Αλαντίν» Διασκευή και Σκηνοθεσία Πέτρος Κονόμου (Ρωσικό Πολιτιστικό Κέντρο, Λευκωσία)
11:00 Θέατρο Βεστιάριο – Παιδική θεατρική παράσταση «Ο Βασιλιάς και το αλάτι» το γνωστό λαϊκό παραμύθι σε διασκευή και στίχους του Γιάννη Σπανού  (Αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη», Λεωφ. Αθηνάς, Πύλη Αμμοχώστου, Λευκωσία)
11:00 Θέατρο Αιώρα – Θεατρική παράσταση «Μύθοι του Αισώπου, Μαθήματα-Παθήματα»  (Pantheon Art Cinema, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
11:00 Κέντρο Λόγου και Τεχνών Τεχνοδρόμιο, Μουσείο Το Πλουμιστό Ψωμί – Παραμυθοδρόμιο – Αφήγηση κυπριακών παραμυθιών με τίτλο «Μόσχους και ροδοστέμματα στης άνοιξης τη στράτα»  με τη Σκεύη Τσιάκκα (Τεχνοδρόμιο- Μουσείο Το πλουμιστό Ψωμί, οδός Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λεμεσός)

11:00 Little Muse Young People’s Theatre – Θεατρική παράσταση «TRASHhhh…” ένα ανακυκλωμένο παραμύθι για όλη την οικογένεια, η παράσταση είναι στα αγγλικά (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
11:00 Κρατικό Θέατρο Αγίας Πετρούπολης «Κωμικοί» - Παράσταση ρωσικών παραδοσιακών παραμυθιών (Α΄ Λύκειο, Πάφος)
11:00-12:00 The Little Worry People Art and Drama Studio – Μια μοναδική παράσταση  «Φοβάσαι το σκοτάδι;” εμπνευσμένη από το παραμύθι της Τζιλ Τόμλινσον και σε διασκευή Αντρέι Κρουπά (The Little Worry People Art and Drama Studio, Ορφέως 2, Μακεδονίτισσα)
17:00 Κρατικό Θέατρο Αγίας Πετρούπολης «Κωμικοί» - Παράσταση ρωσικών παραδοσιακών παραμυθιών (Θέατρο Αγίου Αθανασίου, Λεμεσός)
18:00 ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή – Πρεμιέρα της Θεατρικής παράστασης «Αύγουστος. August: Osage County” του Tracy Letts και σε μετάφραση-σκηνοθεσία Νεόφυτος Ταλιώτης (Θέατρο ΘΟΚ, Λευκωσία)
18:30 Σατιρικό Θέατρο –  Θεατρική παράσταση «Τα μωρά τα Φέρνει ο Πελαργός» των Θανάση Παπαθανασίου και Μιχάλη Ρέππα, σε σκηνοθεσία Δέσποινας Μπεμπεδέλη (Σατιρικό Θέατρο, Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» στην Αγλαντζιά)
18:30 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Θεατρική παράσταση «Ανοιχτό Ζευγάρι» του Ντάριο Φο και Φράνκα Ράμε και σε μετάφραση, σκηνοθεσία Βαρνάβα Κυριαζή (Θέατρο Διόνυσος, Διαγόρου 29 Λευκωσία)
18:30 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρική Παράσταση «Ο Ψαράς και η Ψυχή του» του Οσκαρ Ουάιλντ σε απόδοση, δραματουργική επεξεργασία και σκηνοθεσία Μόνικας Μελέκη (Παττίχειο Θέατρο «ΣΚΑΛΑ», Λάρνακα)
18:30 ΕΘΑΛ – Θεατρική παράσταση «Το Ψέμα Εχει Μακριά Ποδάρια» του Εντουάρτο Ντε Φιλίππο – Μετάφραση-διασκευή Νίκος Αναστασόπουλος, σε σκηνοθεσία Μηνά Τίγκιλη (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76, Λεμεσός)
19:00 Κύπριοι και Έλληνες Ηθοποιοί – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Γίναμε Βουλή Καλλιγραφία» με τους Στάθη Ψάλτη, Γιώργο Κωνσταντίνου, Ανδρέα Αργυρίδη, Όλγα Ποταμίτου κ.ά. (Κινηματογράφος Οθέλλος, Λεμεσός)
20:00 ΘΟΚ – 26οι Παγκύπριο Σχολικοί Αγώνες – Θεατρική παράσταση «Ο φιάργυρος» του Μολιέρου από το Λύκειο Μ. Κουτσόφτα-Α. Παναγίδη (Ευρωπαίκό Πανεπιστήμιο Κύπρου)
20:30 Φανταστικό Θέατρο –  Θεατρική παράσταση «Μεσοπάτωμα» της Κύπριας συγγραφέως Μελίνα Παπαγεωργίου και σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα (Στο χώρο Space, οδός Κωστή Παλαμά 12, Λευκωσία)
20:30 Θέατρο ΕΝΑ, Κύρια Σκηνή –  Θεατρική Παράσταση «Σκοτεινός Αγγελος» σε Σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λευκωσία)
20:30 Θέατρο Ανεμώνα – Θεατρική παράσταση «Τσίλι-η Καυτή Πιπεριά»  του Θανάση Σκρουμπέλου, σε σκηνοθεσία Αντρέα Τηλεμάχου (Θέατρο Ανεμώνα, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
20:30 Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο – Θεατρική παράσταση «The (M)adam’s Family” κείμενο-δραματουργία Λέα Μαλένη, Χριστίνα Κωνσταντίνου και Θανάση Ιωάννου και σε σκηνοθεσία Λέας Μαλένη (Εγκώμιο Πολιτιστικό Κέντρο, Νέας Εγκωμης 8 Εγκωμη)
20:30-2200 Ομάδα Choc Trio Company – Παράσταση κλόουν σε κωμωδία με τη συνοδεία αργεντίνικου τάνγκο «Guitare Amoroso” σε σενάριο-σκηνοθεσία Priscille Eysman και Σενάριο-σκηνογραφία Claude Cordier (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)
21:30 Στέκι των Ηθοποιών – Βραδιά για όλους με μουσική και θέατρο (Theatro Restaurant & Lounge Bar, Φουαγιέ του ΘΟΚ, χώρος παλιού ΓΣΠ)




Comments (0)


This thread has been closed from taking new comments.



Newsletter















19